Клімкін: Якщо Путіна не зупинити, він не зупиниться. Досі чимало людей вважає: "Ну ось іще шматочок України, але потім же Путін заспокоїться"
"Що я пояснюю європейцям: якщо Путіна не зупинити, він не зупиниться. Бо досі є чимало людей, які вважають: ще шматочок України, але потім же Путін зупиниться, заспокоїться, підніме прапор, вийде розповість росіянам, що це чергова перемога.... Але це зовсім не так", – наголосив Клімкін.
На його думку, сьогоднішня російська ментальність є дивним міксом візантизму, до того ж "у поганому його сенсі", і постординської ментальності.
"Зрозумійте мене правильно: я не кажу, що вони там поводяться як монголи, але ці сенси, культурний код, ментальність орди – вони багато в чому залишилися. І це постійно реалізують і постійно через логіку зовнішнього нападу намагаються знайти легітимність своєї історії, державності, розширення", – сказав Клімкін.
На його думку, ідея, що в Путіна або в російської еліти "немає стратегії", неправильна: хоча її, можливо, немає з погляду творення, але вона точно є з погляду агресії.
"Вони до цього дуже давно готувалися. Навіть більше, я казав німцям, американцям ще після промови Путіна на Мюнхенській конференції 2007 року й після грузинської війни, що продовження обов'язково буде. Я казав, що буде ще одне підвищення ставок, і Путін не зупиниться ні перед чим, оскільки в нього в голові більше немає класичних червоних ліній", – сказав ексміністр.
Він зазначив, що зараз обговорюють можливість застосування Росією зброї масового знищення – наприклад, хімічної або ядерної.
"І попри всі слова, які лунають на сьогодні з Москви, у мене немає впевненості, що там є дуже чіткі психологічні червоні лінії. Я не впевнений, що якщо там буде враження, що Росію загнали в кут, цього рішення не буде. Я хочу вірити, що цього не буде, але я всім пояснюю, що на сьогодні всі червоні – якого завгодно кольору – лінії перейдено", – резюмував Клімкін.
Клімкін: У Європі чудово розуміють, що Путіну не можна дати перемогти. Навіть німці. Читайте повний текст інтерв'ю
Контекст:
24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення в Україну під виглядом "демілітаризації" та "денацифікації" України. Із самого початку, за даними СБУ, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.
Наприкінці лютого, невдовзі після відкритого вторгнення Росії в Україну, Путін наказав перевести сили стримування армії РФ, до яких входить ядерна зброя, в особливий режим бойового чергування. Він пояснив своє рішення "агресивними висловлюваннями" з боку найвищих посадовців країн НАТО на адресу Росії.
Президент США Джо Байден у відповідь назвав ці заяви безвідповідальними.
Заступник глави Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що Росія може застосувати ядерну зброю в чотирьох випадках, серед них – акт агресії проти РФ або її союзників, унаслідок якого під загрозою опинилося б існування країни. Спікер Путіна Дмитро Пєсков заявив, що будь-який результат війни проти України – не привід застосування ядерної зброї РФ.
1 серпня Байден сказав, що США готові вести нові переговори з Росією щодо контролю над ядерною зброєю.