Викрадаючи український метал, Росія скоює міжнародний воєнний злочин – "Метінвест"

Світлана Романова: Зараз відбувається не просто банальна крадіжка відбувається воєнний злочин, який кримінально карається на рівні міжнародного права
Скріншот: Dsnews / YouTube
Вивозячи український метал із маріупольського порту, Росія вчиняє воєнний злочин, за який передбачено покарання міжнародного суду, і про це знають усі країни світу. Про це розповіла директорка із правового забезпечення групи "Метінвест" Світлана Романова в ефірі каналу "Дом".

Вона запевнила, що компанія робить усе можливе, щоб змусити Росію відповісти за цю крадіжку. Власники викраденого металу – заводи "Азовсталь", ММКІ та "Запоріжсталь" – уже подали низку заяв про кримінальні злочини, ці справи вже зареєстровано і їм дають хід.

"Ми збираємо доказову базу, готуємося до відстеження шляхів проходження цього металу. Ми точно знаємо, що перше відвантаження було здійснено на РМ3 – підсанкційному судні ростовської компанії, яка раніше здійснювала рейси із Криму. Далі було ще два рейси. Також ми працюємо над тим, щоб отримати доказову базу у вигляді супутникових знімків, відстежуємо пересування комерційних суден за спеціальними програмами в акваторії Азовського моря, працюємо з юристами, зокрема за кордоном. Ми повідомили всіх наших клієнтів про те, що їм, можливо, інші люди пропонуватимуть викрадену сталь. Ми також намагаємося працювати з міжнародними асоціаціями для того, щоб поставити блоки на розповсюдження та продаж цієї сталі можливим покупцям в Азії й Африці та ЄС", – перерахувала Романова.

За її словами, всі у світі розуміють, що дії Росії – це крадіжка, за яку передбачено відповідальність згідно з міжнародним законодавством.

"Усі знають, що це однозначно крадіжка. Такі дії класифікують як воєнний злочин згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду. Там однозначно вказано: будь-яке посягання на майно, будь-яка крадіжка, будь-яке руйнування в межах воєнних дій, яке не зумовлене військовою необхідністю, є воєнним злочином. Зараз відбувається не просто банальна крадіжка – відбувається воєнний злочин, який кримінально карається на рівні міжнародного права. Відповідно, це розуміють весь світ та наші клієнти", – резюмувала Романова і висловила сподівання, що Туреччина як країна, яка контролює виходи з Чорного моря, допомагатиме Україні в протидії вчиненню цих злочинів.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну торгове судноплавство в Азовському морі було заблоковано. 19 березня головний редактор видання BlackSeaNews Андрій Клименко повідомив, що Росія замінувала у Чорному морі рекомендовані шляхи для цивільних суден від Босфору до Одеси і звинуватила у цьому Україну.

24 травня в міноборони Росії заявили про повне розмінування порту в окупованому Маріуполі та відкриття вранці в середу, 25 травня, гуманітарного коридору для виходу іноземних суден. 27 травня журналісти "Радіо Свобода" опублікували супутникові знімки, на яких видно рух суден, котрі могли вивозити українські метал та зерно.

31 травня окупанти "ДНР" відзвітували про відправлення до РФ з Маріуполя першого судна з викраденим українським металом. 4 червня в порт Маріуполя зайшло друге судно РФ для вивезення металу. 9 червня російські ЗМІ повідомили про те, що воно прибуло у Ростов-на-Дону.

Основний обсяг металу в порту окупованого Маріуполя належить групі "Метінвест". 7 червня "Азовсталь" та ММК імені Ілліча, які входять до групи "Метінвест", звернулися до Офісу генпрокурора з проханням відкрити кримінальні провадження за фактами викрадення росіянами металу.

Генеральний директор "Азовсталі" Енвер Цкітішвілі запевнив, що "Метінвест" може відстежувати цю продукцію, тому всі, хто причетний до крадіжок, відповідатимуть.