Кравчук: Для Росії сьогодні ворог – Україна, а холуй – Білорусь
Тільки Росія вирішує, чи припинять бойовики вести вогонь на Донбасі. Про це в ефірі ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна" 2 квітня сказав перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук.
"Головна фігура – Росія, а не її військові адміністрації в ОРДЛО. І не вони в ОРДЛО визначають, припиняти вогонь чи не припиняти. Вони будуть діяти так, як їм буде диктувати Кремль. Але головне в тому, що сама Росія не хоче припинити вогонь. Наведу приклад: на початку засідання [контактної групи], яке ми проводили в середу, я запропонував, враховуючи те, що питання дуже складне, загинуло четверо наших військовослужбовців, двоє поранено, вогонь не припиняється, ескалація може розширитися: давайте ми від імені ТКГ звернемося до сторін, щоб припинити вогонь, поновити тишу", – сказав він.
За словами Кравчука, представники ОБСЄ Халіт Чевік і Гайді Ґрау підтримали цю ідею і запропонували текст заяви.
"А потім пан [представник РФ у ТКГ Борис] Гризлов сказав, що Росія не підтримує таке звернення... Відмовилися... Це означає, що ні Росія, ні її сателіти не готові до того, щоб припинити вогонь, і не готові до миру на Донбасі. Їм мир на Донбасі не потрібен. Це найголовніше, і з цього ми повинні виходити. А загострення на Донбасі треба розглядати в загальному контексті", – сказав Кравчук.
За його словами, перший президент СРСР Михайло Горбачов і перший президент РФ Борис Єльцин "породили ілюзію, що РФ хоче реформуватися в напрямку демократії, свободи, прав людини", і це сприймали на Заході.
"І всі ми пам'ятаємо виступ [експрезидента США] Джорджа Буша у Верховній Раді, виступ [колишньої прем'єр-міністерки Великобританії Маргарет] Тетчер у Верховній Раді, мої перемовини з багатьма лідерами Заходу. На завершення будь-якої розмови вони задавали мені запитання: "Пане президенте, а як ви думаєте, як на це подивиться Москва?" І тільки зараз, десь останній місяць, стало очевидним і для США, і для Заходу, що з Росією домовлятися не можна. Як сказав Солженіцин, у Росії немає друзів: у неї є або вороги, або холуї. От сьогодні ворог – Україна, а холуй – Білорусь", – сказав Кравчук.
2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного та всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 4 лютого глава МВС Арсен Аваков заявив, що на Донбасі "жодного мирного процесу вже немає". Чергове загострення відбулося 26 березня: у районі селища Шуми Донецької області незаконні збройні формування Росії відкрили вогонь із мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів. Унаслідок обстрілу загинуло четверо бійців ЗСУ. Ще двоє військовослужбовців дістали поранення.
30 березня на позачерговому засіданні Верховної Ради головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак заявив, що Росія нарощує військову присутність біля кордону з Україною на півдні, сході та півночі: у Брянській, Воронезькій областях, а також в окупованому Криму.
"Очікується додаткове зосередження до 25 батальйонних тактичних груп, які в сукупності з наявними розгорнутими силами і засобами поблизу державного кордону України створюють загрозу воєнній безпеці держави", – сказав він.
Хомчак наголосив, що українські військові готові дати адекватну відповідь "як у разі ескалації в зоні ООС, так і у випадку ускладнення військово-політичної, воєнно-стратегічної обстановки навколо України".
За даними Офісу президента станом на 1 квітня, від початку року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню більше ніж 570 разів.
Спікер Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що переміщення російських військ територією РФ не має непокоїти інші держави, це ніяк не загрожує їм.
2 квітня свою підтримку Україні в телефонній розмові з президентом країни Володимиром Зеленським підтвердив американський лідер Джо Байден.
Зеленський 2 квітня заявляв, що українська армія "здатна дати відсіч будь-кому", і це посилює переговорні позиції України в дипломатичному врегулюванні.