Кучма, Ющенко і Порошенко закликали світову спільноту допомогти провести евакуацію з "Азовсталі"
Другий, третій та п'ятий президенти України звернулися до керівників країн світу, до держав – членів Європейського союзу, до США, Канади, Китаю, Туреччини та інших держав, а також до ООН.
"Просимо всіма наявними дипломатичними ресурсами допомогти українській владі врятувати життя цивільних та військових українців, яких на території заводу "Азовсталь" Росія за наказом [президента РФ Володимира] Путіна намагається знищити варварськими методами. Така шокуюча жорстокість рашистів позбавлена будь-якого військового сенсу. Місто Маріуполь практично вщент зруйноване російською армією, яка зараз намагається приховувати сліди своїх злочинів", – зазначено у заяві.
Президенти зазначили, що "надзвичайні мужність та героїзм українських воїнів-захисників міста вразили не лише Україну, а й увесь світ".
"Батальйон "Азов", наші морпіхи, наші прикордонники вже увійшли в історію, бо їхній військовий подвиг безпрецедентний. І це наші національні герої, самовіддані, сміливі, патріотичні".
"Але зараз уже не йдеться про рівний чи нерівний бій. На очах усього світу відбувається спроба кривавої помсти і розправи росіян над тими, хто хоч і перебуває в оточенні, але переміг їх силою духу і силою волі. Закликаємо кожного з вас долучитися до того, щоб урятувати життя героїчних українців. На вас із надією дивляться десятки мільйонів українців, вашому вдалому посередництву із вдячністю аплодуватимуть усі народи цивілізованого світу", – заявили вони.
Від себе Порошенко додав, що "якщо переговорна група вважатиме за потрібне", він готовий долучитися до процесу переговорів щодо екстракції захисників "Азовсталі" поруч із міжнародними та українськими представниками влади і "особисто взяти участь у реалізації цієї процедури".
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Завод "Азовсталь" – останній об'єкт, який у Маріуполі тримають українські військовослужбовці. У бомбосховищах заводу були сотні людей, зокрема цивільних.
21 квітня президент РФ Володимир Путін публічно озвучував наказ міністру оборони РФ Сергієві Шойгу скасувати штурм промзони "Азовсталі", проте штурм продовжили.
2 травня на територію "Азовсталі" прорвалися окупанти, там почалися активні бої, але українські захисники тримають оборону. Бої тривають досі.
7 травня завершилася евакуація з території заводу мирних громадян. Однак, усупереч гуманітарному праву, поранених так і не евакуювали. Заступник командира полку "Азов" капітан Святослав Паламар (позивний Калина) розповів, що там перебуває 600 поранених українських військовослужбовців. 10 травня віцепрем'єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що всього на заводі залишається понад 1 тис. українських військовослужбовців.
Захисники Маріуполя просять евакуювати тих, хто перебуває на "Азовсталі", застосувавши до них процедуру extraction – переміщення до третьої країни, яка гарантує, що до кінця війни вони не повернуться до України.
Проте Росія цурається такої процедури, повідомила Верещук 11 травня. Україна, за її словами, запропонувала також обміняти поранених українських військовослужбовців на полонених росіян.
12 травня Верещук повідомила, що тривають перемовини з РФ щодо евакуації тяжко поранених українських військовослужбовців з "Азовсталі" в обмін на полонених російських військовослужбовців. Ідеться, за її словами, про 38 українських військовослужбовців.