Кулеба: Заяви Спартц у США залишилися практично непоміченими. Я не бачу негативних наслідків для українсько-американських відносин
Про це він сказав в інтерв'ю Forbes, яке опублікували 18 липня.
Кулеба підкреслив, що конкретна допомога від США і надалі зростає.
"Заяви пані Спартц викликали незрівнянно більший резонанс в Україні, ніж у Сполучених Штатах. Там вони залишилися практично непоміченими... Зараз я не бачу жодних негативних наслідків для українсько-американських відносин від цієї дискусії, але бачу дуже емоційне обговорення в Україні", – сказав міністр.
Коментуючи появу статті у Financial Times, у якій висловлювали такі побоювання, що Україна нібито може контрабандою продавати західну зброю, Кулеба пояснив, що таку дезінформацію вже два місяці поширює Росія. За його словами, Україна попереджала партнерів, що росіяни розганятимуть її.
Міністр наголосив, що це "наратив, 100-відсотково запущений Російською Федерацією", але він не підозрює Financial Times у тому, що вони "свідомо запустили цю історію". Він вважає, що журналісти просто вирішили випустити матеріал на гарячу тему.
"Коли з'явилася публікація в шанованій газеті Financial Times, думаю, вона сама пережила великий стрес: спочатку – змінивши заголовок, потім – відгрібши від Європейського союзу, від НАТО, Сполучених Штатів. Вони в один голос сказали, що немає жодних проблем, є повна довіра до України і чітке співробітництво у цій сфері", – сказав Кулеба.
Він розповів, що разом з міністром оборони Олексієм Резніковим пропрацював протидію вкиданням: Резніков дав інтерв'ю Financial Times, а Кулеба спонукав партнерів вийти і прямо висловитися на тему.
"Тобто класична інформаційна атака/контратака. У результаті цього бойового зіткнення в інформаційному просторі ми розбили вщент їхні позиції. Безумовно, вони зайдуть на новий штурм, тому що їм ця тема стратегічно необхідна", – попередив глава МЗС.
Він зазначив, що Спартц заявляла також, що українська зброя може опинитися в Сирії або в Мексиці, оскільки "слово "Мексика" працює з точки зору внутрішньої політики США". Міністр підкреслив, що у нього немає підстав стверджувати, свідомо чи несвідомо конгресвумен поширює цей наратив, але те, що він збігається з наративом Російської Федерації, – "це факт, який усі побачили".
"Якщо зброя і розповзеться, то це буде зброя Росії, яку за старовинними російськими традиціями російська армія сама буде контрабандою гнати з окупованих територій по всьому світу. Єдине джерело потенційної контрабанди зброї з території України – збройні сили РФ", – наголосив Кулеба.
Контекст:
11 липня членкиня Палати представників США від Республіканської партії Вікторія Спартц в інтерв'ю виданню "Європейська правда" заявила, що нібито США не знають, що відбувається з їхньою зброєю, коли вона перетинає кордон України, і припустила, що американське озброєння може опинитися в Сирії чи Росії.
14 липня глава Офісу президента України Андрій Єрмак запропонував Верховній Раді створити спеціальну комісію для контролю за використанням зброї.
Країни НАТО солідарні з боротьбою України проти російського вторгнення та впевнені в тому, що уряд країни забезпечує належне використання та облік зброї та військового обладнання, що надходять від Альянсу, заявив представник НАТО. Схожу заяву 14 липня зробив Державний департамент США, зазначивши, що США здійснюють постійний нагляд за наданою Україні зброєю, зокрема за тим, чи використовують військову техніку за призначенням.
Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра також заявив 14 липня, що не бачить ознак того, що надана Україні зброя потрапляє "не в ті руки".
У ЄС назвали "брехнею та російською пропагандою" заяви про "контрабанду зброї" з України.