Кулеба: Авіаційна коаліція міцнішає. F-16 будуть, треба просто вирішити всі технічні моменти
"Була політична задумка, щоб навчання почалося вже в червні. Військові зараз працюють над тим, щоб усе це організувати, бо це непростий процес. Але ця коаліція міцнішає. Як писав класик, "щодня зростає процент жирів у маслі" – от у нас теж щодня стає міцнішою авіаційна коаліція. Усе буде, я казав і ще скажу: будуть F-16, треба просто вирішити всі технічні моменти", – сказав він.
Контекст:
Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу від початку повномасштабної війни. До весни 2023 року партнери відмовляли у цьому. Наразі жодна країна ще не анонсувала передання Україні сучасних бойових літаків, але багато хто вже готовий навчати українських пілотів на таких винищувачах.
На саміті G7, який проводили 19–21 травня, президент Сполучених Штатів Джо Байден заявив, що США підтримають зусилля союзників і партнерів і візьмуть участь у навчанні українських пілотів на літаках четвертого покоління, включно з F-16.
За даними Офісу президента України станом на 2 червня, до "європейської частини "коаліції винищувачів" щодо навчання українських пілотів на літаках західних зразків увійшло вісім країн (Великобританія, Нідерланди, Польща, Данія, Швеція, Бельгія, Португалія та Франція), але "скоро буде більше”.
Винищувачі F-16 Україні надають союзники за умови, що літаків, як і іншої західної зброї, не використовуватимуть для ударів по території Росії, наголошували в Білому домі.
Україні можуть надати F-16 уже цієї осені, натякнули в Міноборони України.
У відомстві припускають, що першою країною, яка передасть Україні винищувачі, будуть Нідерланди (держава нещодавно розірвала угоду із продажу F-16 приватній американській компанії Draken International). 9 травня прем'єр-міністр країни Марк Рютте заявляв, що його уряд припускає можливість передавання Україні винищувачів F-16.