Курков: На початку вторгнення у Європі був сплеск емпатії до українців. Зараз розуміння ситуації трохи витіснило емпатію
Із часом у Європі на балконах звичайних людей поменшало українських прапорів, водночас політична підтримка України на континенті зросла. Таким спостереженням в інтерв'ю головній редакторці "ГОРДОН" Олесі Бацман поділився український письменник Андрій Курков.
"Якщо порівнювати початок нової агресії – березень – квітень минулого року – тоді у Європі був сплеск емпатії до українців, але не було розуміння, що таке Україна, звідки цей "конфлікт" виник, звідки така ненависть у Кремля до Києва і Львова. Розуміння ситуації трошки витіснило емпатію. Це такий парадокс. Підтримка залишилася..." – поділився Курков.
Він додав, що, крім нього самого, було ще кілька письменників, які досить регулярно друкували пояснення та есе на цю тему в іноземній пресі.
"Я відчував, що більше [стає] політичної підтримки, а от розуміння не підняло емпатію серед звичайних людей. І щоразу, коли черговий військовий злочин творили росіяни, і цей злочин був таким шокуючим, що він ішов вірусно по всіх масмедіа, – тоді знову сплеск підтримки, емпатії", – згадує український письменник.
Водночас європейці вже не так сфокусовані на війні в Україні через її тривалість, вважає він.
"Зараз цікаво, що у Європі набагато менше стало українських прапорів на балконах... Ще до того, як ХАМАС вирізав 1,5 тис. мирних жителів Ізраїлю. Я думаю, люди зрозуміли, що ця війна надовго, і трохи відірвалися від масмедіа, від джерел, звідки вони щодня отримували інформацію. Тому що вони, як і ми, чекали на швидку перемогу, на новий прорив, звільнення окупованих територій", – каже Курков.
Коли війна стала майже позиційною, без особливих подій на фронті, крім бомбардувань цивільних інфраструктурних об'єктів і людей, сприйняття змінилося, констатує літератор.
"Я не можу сказати, що інтерес зменшився. Зменшилася віра в те, що все йде правильно. Хоча одночасно, мені здається, збільшилася підтримка саме в політичної еліти в багатьох країнах. І одночасно я помітив, що в Америці, навпаки, стало більше українських прапорів", – зауважив він.
Курков підкреслив, що ситуацію з прапорами "теж можна по-різному пояснювати", одна з гіпотез – побільшало українських біженців.
"Я помітив, що саме біженці часто вивішують у своїх вікнах українські прапори, щоб піднімати тему України", – додав він.
Головні політичні ризики, які можуть вплинути на рівень підтримки України, Курков бачить у тому, що в кожній країні, якщо наближаються вибори, виникають дискусії між опонентами на найгарячіші теми.
"Найбільш гарячі теми – це завжди бюджетні витрати, скільки країна фінансової чи іншої допомоги дає зарубіжним країнам. І в цьому полягає небезпека: хтось іде на вибори з гаслом збільшення допомоги Україні, а хтось – із протилежною ідеєю", – підсумував письменник.