Лавров і Чавушоглу обговорили експорт зерна з України. Глава МЗС РФ заявив, що це "маленька проблемка"
Чавушоглу повідомив, що є різні ідеї постачання українського зерна на міжнародні ринки.
"Серед останніх ООН висунула свій план. Ідеться про план, який передбачає створення особливого чотиристороннього механізму співпраці за участю ООН, Росії, України та Туреччини, який також передбачає огляд суден. Туреччина вважає цей план реалізовним і життєздатним. Проте для цього передусім потрібне схвалення Росії та України. Ми, зі свого боку, заявили, що готові організувати у Стамбулі зустріч для обговорення деталей механізму, запропонованого ООН", – сказав глава турецького МЗС.
Він додав, що Туреччина вважає "цілком законними й виправданими вимоги російської сторони щодо усунення перешкод на шляху експорту товарів із РФ в обмін на забезпечення транспортування зерна, соняшнику та олії з України".
Лавров заявив, що країни Заходу й Україна намагаються "занести до розряду всесвітньої катастрофи" проблему з вивезенням зерна і повторив твердження глави Кремля Володимира Путіна, який заявляв, що частка зерна, яка застрягла в українських портах, становить менше ніж 1% від обсягів зерна, яке вирощують у світі, а проблеми із його експортом нібито немає.
За словами глави російського МЗС, Росія готова до проведення чотиристоронньої зустрічі з ООН, Туреччиною та Україною щодо вивезення зерна у Стамбулі.
Окрім того, посилаючись на слова представників Туреччини, він заявив, що Україна готова "або розміновувати, або забезпечувати проходження мінними полями". Російські й турецькі військові обговорюють деталі цих процесів, заявляє Лавров.
"Із нашого боку будь-яких перешкод, щоб вирішити цю проблему – проблемку, вона маленька, – ніколи не було. Якщо дозріла київська влада – ми будемо раді співпрацювати", – заявив глава зовнішньополітичного відомства РФ.
На цій самій пресконференції він брутально відповів на запитання українського журналіста про зерно, вкрадене Росією в Україні.
МЗС України повідомляло, що держава спільно з ООН та міжнародними партнерами напрацьовує можливість створення гуманітарного коридору для експорту української аграрної продукції. Україна відкине будь-які домовленості, які не враховують її інтересів у цьому аспекті, наголошували в міністерстві 7 червня.
Контекст:
19 березня головний редактор видання BlackSeaNews Андрій Клименко повідомив, що Росія замінувала в Чорному морі рекомендовані шляхи для цивільних суден від Босфору до Одеси і звинуватила в цьому Україну.
Президент США Джо Байден попереджав 24 березня, що світові загрожує нестача харчових продуктів через війну Росії проти України. За даними держсекретаря США Ентоні Блінкена, унаслідок російської агресії із проблемою нестачі продовольства зіткнулося приблизно 40 млн людей.
Через блокаду РФ портів у Чорному морі припинився експорт зерна з України. За інформацією президента України Володимира Зеленського, у портах зараз заблоковано 22 млн тонн зерна, призначеного для цих цілей. Україна і світова спільнота зараз шукають шляхи для відновлення експорту. Поки що державі разом із міжнародними партнерами вдалося налагодити два наземні альтернативні маршрути постачання продовольства.
За даними Міністерства аграрної політики України, усі базові потреби країни в аграрній продукції закрито на кілька років.
Директор-виконавець Всесвітньої продовольчої програми Девід Біслі заявив, що війна в Україні може стати причиною зростання світових цін на харчові продукти, що призведе до катастрофічних наслідків для найбідніших верств населення у різних країнах. Він сказав, що від постачання зернових з України дуже залежать Ємен, Сирія, Туніс та Ліван.
Заступник міністра закордонних справ РФ Андрій Руденко заявив 25 травня, що Росія готова надати прохід для кораблів із продовольством із портів України, але вирішення проблеми "потребує комплексного підходу, зокрема пов'язаного зі зняттям санкційних обмежень, які було накладено на російський експорт та фінансові транзакції".
Великобританія і США відкинули цю ідею. В Офісі президента України зазначили, що, вимагаючи зняти санкції Заходу за розблокування портів України, влада РФ підтвердила вплив обмежень на російську економіку.