Лавров звинуватив Україну у відході від стамбульських пропозицій. Українська делегація відповіла
"Учора українська сторона презентувала в переговорну групу свій проєкт угоди, у якій є відхід від найважливіших положень, зафіксованих на зустрічі в Стамбулі 29 березня", – сказав він.
Лавров заявив, що під документом, який презентували у Стамбулі, стоїть підпис голови української делегації, голови парламентської фракції "Слуга народу" Давида Арахамії.
"У Стамбулі українці чітко зафіксували, що майбутні гарантії безпеки України не поширюватимуться на Крим і Севастополь. У вчорашньому ж проєкті цієї чіткої констатації немає. Замість неї пропонують розмиті формулювання про якийсь "ефективний контроль", до того ж станом на 23 лютого", – продовжив глава МЗС Росії.
Його претензії також стосуються військових навчань на території України. За твердженням Лаврова, у початковому варіанті документа "йшлося, що у контексті нейтрального, позаблокового, без'ядерного статусу України будь-які військові навчання за участю іноземних контингентів проводять лише за згодою всіх держав-гарантів, зокрема Росії". У нібито новому проєкті це "недвозначне положення теж замінили", стверджує глава МЗС країни-агресора.
"Окрім того, фігурує ідея про те, щоб питання Криму та Донбасу винесли на зустріч президентів Росії та України, – продовжив Лавров. – Напевне, на наступному етапі українська сторона попросить вивести війська, накопичуючи все нові й нові попередні умови. Цей задум зрозумілий, але неприйнятний".
Радник глави Офісу президента України, член української делегації на переговорах Михайло Подоляк у коментарі "Українській правді" сказав, що заява Лаврова – провокаційна. Арахамія заявив, що переговорна група не взаємодіє із Лавровим.
"До нас не надходило такої реакції", – наголосив він.
Українська сторона підходить до питань війни і миру системно та відповідально – "без жодних спекуляцій, що властиві саме росіянам, які за рахунок провокаційних публічних заяв намагаються тиснути на позиції іншої сторони", – заявив радник глави ОП.
"Ключове – є запропонована Україною формула гарантій безпеки. Чітка, продумана, з великою кількістю запобіжників. Принципових змін не може бути. Наразі триває робота юридичних підгруп щодо точності та відповідності формулювань. Не більше того. Тому давайте орієнтуватися на офіційну позицію України, а не на чергові провокаційні заяви російських топів. Просуваючи наш проєкт угоди, в якій чітко та в повному обсязі викладено всі наші початкові ключові позиції та вимоги", – додав Подоляк.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Президент РФ Володимир Путін оголосив війну Україні вночі 24 лютого, заявивши, що це "спецоперація", мета якої – "демілітаризація і денацифікація України".
Від кінця березня делегації України та Росії ведуть переговори про завершення війни, 29 березня у Стамбулі відбувся четвертий очний раунд таких переговорів (кілька разів делегації зустрічалися у відеоформаті).
Напередодні переговорів у Стамбулі Арахамія повідомив у коментарі Financial Times, що РФ вимагає, щоб Україна визнала контроль Росії над окупованим Кримським півостровом. Він додав, що Україна ніколи на це не погодиться.
За підсумками зустрічі делегацій двох країн Арахамія заявив, що Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки.
За його словами, цей договір має передбачати юридично обов'язкові гарантії безпеки, а також зобов'язання США, Великобританії, Франції, Китаю, Німеччини, Італії, Канади та Ізраїлю надати військову допомогу Києву у разі агресії проти України. Росія, заявив Арахамія, також має надати Україні гарантії безпеки, але "на інших умовах".
Член української делегації, дипломат Олександр Чалий сказав, що в такому разі Україна буде готова відмовитись від вступу до НАТО та зберігати "постійний нейтралітет".
Арахамія також повідомив, що російська делегація на переговорах просить Україну відкликати судові позови, пов'язані з війною. Водночас питання ОРДЛО поки виносять "за дужки" переговорів, зазначив нардеп.
Українська делегація на переговорах у Стамбулі 29 березня запропонувала протягом 15 років проводити двосторонні переговори про статус Криму і Севастополя та зобов'язати обидві країни на час переговорів не використовувати військові сили для розв'язання питання окупованого РФ українського півострова, повідомив Подоляк. У Кремлі заявили, що російська сторона не обговорюватиме питання Кримського півострова на переговорах з Україною.