Лубінець про повернення депортованих окупантами дітей: ДНК-набори нам дуже потрібні

Лубінець розповів про труднощі повернення українських дітей
Фото: Дмитро Лубінець / Facebook

В Україні не створили бази ДНК, яка б дала змогу швидко розшукувати депортованих російськими окупантами дітей. Про це розповів уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв'ю "Укрінформу", яке опублікували 18 вересня.

 "ДНК-набори нам дуже потрібні, це питання ідентифікації дітей через процедуру підтвердження батьківства та родинних зв’язків із дітьми, яких ми будемо повертати. Це стосується зокрема і дорослого населення, цивільних заручників", – сказав він.

Лубінець розповів, як має працювати база ДНК для розшуку родичів.

"Коли ми отримаємо тести, ті родичі, які шукають своїх дітей, зможуть здати аналізи, щоб така база ДНК з’явилася в якомусь реєстрі. І після того, неважливо через який час, ми зможемо отримати фізично доступ до певної території, де зможемо взяти такі самі аналізи. Через збіг ми будемо просто доводити наявність родинних зв’язків", – сказав він.

За словами омбудсмена, одна з найбільших проблем у роботі щодо повернення українських дітей – це те, що діти дуже швидко ростуть.

"На жаль, вони перебувають під постійним тиском російської пропаганди. Там же робиться все, щоб дитина не просто забула своє українське минуле – щоб були забуті батьки, родичі, звідки ця дитина, що вона колись розмовляла українською мовою та називала себе українцем чи українкою. Ми розуміємо, що РФ системно над цим працює. Як нам потім довести, що ця дитина з України, якщо росіяни забирають документи, міняють відомості про дітей, не видають їх, не дають механізму підтвердження, що це діти з України? Тобто навіть після нашої перемоги, коли наступна нова влада прийде в РФ і, можливо, надасть доступ, як нам підтвердити, що це наші діти? Тому це дуже складний механізм – підтвердження родинних зв’язків", – заявив він.

Контекст:

За даними державного порталу "Діти війни" станом на 18 вересня, офіційно Україна змогла підтвердити депортацію 19 546 дітей, повернути вдалося лише 386.

Дитяча омбудсменка України Дар'я Герасимчук заявляла, що, оскільки частина території України зараз в окупації і влада не має туди доступу, може йтися про кілька сотень тисяч викрадених дітей.

17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна й дитячої омбудсменки РФ Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України в Росію.

27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, у якій депортацію українських дітей назвали геноцидом.