"Маємо справу з терористами". Зеленський заявив, що ультиматуми щодо ЗАЕС має ставити МАГАТЕ, а не РФ

На ЗАЕС у вересні перебувала місія МАГАТЕ
Фото: EPA
Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю канадським телеканалам CTV і CBC закликав міжнародну спільноту потужніше говорити з Росією щодо захопленої її "бойовиками" Запорізької АЕС. Запис опублікували 22 жовтня на YouTube-сторінці Офісу президента.

За словами президента України, світ дозволяє Росії шантажувати можливим використанням ЗАЕС як ядерної зброї.

"Я вдячний МАГАТЕ, вони "засуджують", вони там були, місія дуже спрацювала, вони сміливо туди приїхали, але... Чому постійно після слова "але" у нас три крапки? Ми не знаємо, чим усе закінчиться, бо треба бути потужними, серйозними і сказати дуже просто: "[Потрібна] демілітаризація атомної станції", – сказав Зеленський.

За його словами, необхідні "не просто слова", а вихід із ЗАЕС "усіх бойовиків", яких, за даними президента, залишається приблизно 500, "озброєних і з вибухівкою".

"[Потребуємо] не просто закликів, а серйозних умов від МАГАТЕ, від партнерів, від Європи, від світу, резолюції ООН: вихід завтра терміново, інакше МАГАТЕ має розірвати з Росією стосунки, викинути їх із тієї чи іншої міжнародної організації, із цим пов'язаної. Такі кроки повинні бути потужними, не тільки "діалог", – заявив Зеленський.

Він назвав російських окупантів терористами.

"Ми маємо з вами справу з терористами. Ми не повинні відповідати постійно на якісь умови, ми самі повинні показувати, що світ міцніший за будь-якого терориста, і "ти, терорист, будеш тепер робити і виконувати наші умови, щоб ми з тобою в принципі сіли за стіл перемовин, щоб ми в принципі з тобою говорили". [...] Це світ буде вирішувати, із ким із Росії мати домовленості", – заявив Зеленський.

Він наголосив, що сьогодні росіяни на ЗАЕС – "терористи, і ставлення має бути відповідним".

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

На початку березня найбільша атомна станція Європи – ЗАЕС – опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар, у зв'язку із чим станцію кілька разів повністю від'єднували від енергомережі. Усі енергоблоки станції наразі у стані холодного зупинення, повідомили в "Енергоатомі" 11 жовтня.

1 вересня на станції побувала делегація МАГАТЕ із 14 осіб. На ЗАЕС перебувають співробітники агентства.

5 жовтня президент Росії Володимир Путін підписав указ про "передання" ЗАЕС у власність Росії. В Офісі президента України це назвали спробою юридичного рейдерства і висунули вимогу щодо негайної реакції міжнародної спільноти.

Глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час візиту до Києва 6 жовтня заявив, що МАГАТЕ, як і раніше, вважає Запорізьку АЕС українським об'єктом. Він зазначив, що щодо всіх питань, пов'язаних зі станцією, МАГАТЕ контактуватиме тільки з Україною.

11 жовтня Гроссі провів зустріч із Путіним у Санкт-Петербурзі, обговорювали створення зони безпеки навколо ЗАЕС. Після зустрічі з главою Кремля Гроссі побував у Києві.

Україна наполягає на виведенні російських окупантів зі станції. Зеленський заявив, що поки на ЗАЕС перебувають російські солдати, "світ залишається на межі радіаційної катастрофи".