Мамедов: На переговорах із Росією Україні треба порушувати питання про репарації за завдані війною збитки

Мамедов назвав три варіанти компенсації Росією збитків, завданих Україні
Фото: gp.gov.ua
Від Росії потрібно вимагати репарацій для України за збитки, завдані внаслідок воєнних дій. Таку думку у колонці для НВ висловив 11 квітня колишній заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов.

"Україна має право вимагати відшкодування з боку РФ. Це факт. У нашому випадку йдеться про відшкодування тих нищівних втрат, які завдала Росія. Тобто агресор повинен платити Україні за зруйновану промисловість, цивільну інфраструктуру: будинки, школи, лікарні, заклади культури та інші об'єкти", – написав він.

Колишній заступник генпрокурора зазначив, що Україна вже зробила перші кроки в цьому напрямі, звернувшись до Міжнародного суду ООН і висунувши вимогу, щоб РФ, зокрема, відшкодувала всі збитки, завдані збройною агресією.

"Теоретично рішення про відшкодування збитків Україні може бути ухвалене Радою Безпеки ООН. [...] Яким чином змусити РФ виконати потенційне рішення Радбезу ООН? Наприклад, у жодному разі не послаблювати санкційного тиску, допоки керівництво РФ не погодиться на виплату репарацій", – пояснив Мамедов.

Він вважає, що "можна прив’язати розмороження іноземних активів РФ до виплати репарацій. Тобто забезпечити їхнє повернення лише тоді, коли Росія компенсує Україні всі збитки".

"Отже, було б доцільно порушити це питання вже зараз, під час переговорів, а також внести обговорення деталей виплати репарацій у порядок денний ООН та двосторонніх переговорів із потенційними гарантами безпеки України. Крім того, Україна, Литва та Польща підписали угоду про створення спільної слідчої групи (JIT), що поліпшує обмін інформацією між слідчими органами. Цей механізм також може дозволити пришвидшити перетворення арештованого в цих державах майна РФ та причетних до злочинів на конфісковане. Співпраця в межах угоди між трьома країнами на основі вже відкритих кримінальних справ дозволить виробити шляхи його передачі Україні або потерпілим якнайшвидше", – зазначив Мамедов.

За його словами, Україна як держава має три варіанти компенсації збитків:

  1. Передбачити виплату репарацій у мирному договорі з РФ.
  2. Довірити інститутам ООН забезпечення виплати репарацій із боку РФ. Але водночас у співпраці із союзниками прив'язати розморожування активів РФ до виплати репарацій.
  3. За рішенням союзників отримати заморожені активи РФ, якщо Росія й надалі ігноруватиме міжнародне право.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Прямі втрати України через вторгнення російських окупантів станом на 3 квітня становили $565 млрд, говорив заступник міністра економіки України Ігор Дядюра.

Крім цього, за розрахунками Мінекономіки, цього року втрати ВВП України становитимуть щонайменше $112 млрд, до 2030 року – орієнтовно $1,2 трлн.

Відновлювати Україну влада має намір насамперед завдяки заарештованим активам РФ, заявляв прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.