Маркарова: Є розуміння загрози українському суверенітету, Сполучені Штати не готові ним поступатися

Маркарова: Нічого про Україну не буде вирішуватися без України
Фото: kmu.gov.ua

Для США та всього цивілізованого світу вторгнення Росії в Україну небажаний сценарій. Про це в інтерв'ю LB.ua, опублікованому 28 грудня, сказала надзвичайна та повноважна посолка України у США Оксана Маркарова.

"Водночас є розуміння того, що є загроза українському суверенітету, і Сполучені Штати не готові ним поступатися", – наголосила вона.

На запитання про те, як у Вашингтоні сприйняли вимогу РФ відмовитися від розширення НАТО на схід, Маркарова сказала: "Ми почули кілька чітких сигналів від США. Перше: нічого про Україну не буде вирішуватися без України. Друге: відносини України та НАТО – це виключно справа нашої держави та країн – членів Альянсу. Третє: Сполучені Штати готові до діалогу, однак питання безпеки Європи не може вирішуватися без Європи. Тобто ми чуємо від американської адміністрації дуже чіткі меседжі підтримки України".

Посолка розповіла про спільні зусилля України та західних партнерів щодо стримування подальшої агресії. За її словами, підтримка США української незалежності та територіальної цілісності залишається непохитною, незважаючи на ультиматуми РФ.

Маркарова також заявила, що ніхто не знає, чого очікувати від агресора. За її словами, рішення про вторгнення в Україну залежить лише від президента Росії Володимира Путіна.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною та готує вторгнення в Україну.

У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати й не виношує жодних агресивних планів", і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" та "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі. США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

23 грудня на щорічній пресконференції Путін відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви залежатимуть "від безумовного гарантування безпеки Росії сьогодні та на історичну перспективу".

Перед цим Росія висунула вимогу до Північноатлантичного альянсу офіційно відкликати обіцянку Україні про її вступ до НАТО. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг у відповідь на це підкреслив, що право кожного народу вибирати свій шлях залишається фундаментальним для НАТО.

Путін сказав 21 грудня, що вимоги РФ щодо безпеки – не ультиматум, але Захід має дати на них відповідь. 23 грудня він заявив, що в 1990-х роках країни Заходу запевняли Москву, що не розширюватимуть НАТО на схід, але "нахабно обдурили". НАТО ніколи не давав обіцянок не розширюватися, парирував Путіну Столтенберг.