Медведчук: Ті, кого хоче звільнити Україна на окупованому Донбасі, теж там не кульбаби збирали
Якщо в переговорному процесі з обміну утримуваними особами брати за основу звільнення людей і повернення їх додому, то на все інше необхідно заплющувати очі, заявив лідер руху "Український вибір" Віктор Медведчук.
Лідер руху "Український вибір" Віктор Медведчук заявив, що директиви у процесі переговорів з обміну утримуваними особами на Донбасі отримує безпосередньо від президента України Петра Порошенка, водночас в української сторони поки що немає чіткого бачення щодо другого етапу обміну. Про це він сказав в інтерв'ю "BBC Україна", опублікованому 30 березня.
За словами Медведчука, "сьогодні українська сторона випрацьовує свою позицію", але її "поки що немає", а коли вона з'явиться, то "стане предметом переговорів".
На запитання, яка головна проблема, лідер "Українського вибору" відповів, що спробує пояснити свою особисту позицію, хоча вона не є офіційною.
Він заявив, що "головне стратегічне завдання, яке стоїть переді мною як переговірником, – це повернути наших людей додому за будь-яку ціну", і необхідно "все для цього робити, попри те, хто, де і за що був затриманий".
За його словами, багато хто каже: "Та як же його віддати, якщо він обвинувачується у скоєнні особливо тяжкого злочину?" Але ті, кого Україна хоче звільнити на окупованому Донбасі, "теж там не кульбаби збирали".
Медведчук додав, що "вони виконували свій обов'язок", хтось обов'язок військовослужбовця, хтось цивільний, але "їхні дії можна оцінювати по-різному". За його словами, "якщо брати за основу звільнення людей і повернення їх додому, треба на все інше, я б сказав так, заплющувати очі".
Він заявив, що у президента і тих, хто ухвалює рішення, "можуть бути свої мотиви", але необхідно піти на все, "щоб повернути людей додому".
Медведчук також заявив, що зараз розглядають цифри "104–109 на 37" у межах другого етапу обміну утримуваними особами на Донбасі.
27 грудня 2017 року на Донбасі відбувся перший етап великого обміну утримуваними особами. За даними Генеральної прокуратури, Україна тоді обміняла 233 затриманих на 73 українських заручників.
Радник голови Служби безпеки України Юрій Тандіт 31 січня повідомив, що бойовики на Донбасі незаконно утримують 108 українців.
Другий президент України, представник країни у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кучма заявив, що наступний обмін утримуваними особами на Донбасі може відбутися до березня 2018 року.
Медведчук виявився найбільш ефективним у переговорах із Росією щодо звільнення українців, яких утримують бойовики на Донбасі, заявив президент України Петро Порошенко 28 лютого.