Мер Куп'янська заявив, що домовився про передання міста окупантам. Прокуратура відкрила провадження про держзраду

Мацегора є висуванцем партії "Опозиційна платформа За життя"
Скріншот: Куп'янська міська рада / Facebook
Місто Куп'янськ Харківської області тепер перебуває під контролем російських військ. Про це у своєму відеозверненні, опублікованому у Facebook 27 лютого, заявив мер Куп'янська Геннадій Мацегора.

Куп'янськ розташований за 120 км від Харкова, його населення – приблизно 28 тис. осіб.

Чиновник сказав, що о 7.30 27 лютого йому надійшов дзвінок від командира батальйону російських військ.

"Надійшов дзвінок від командира батальйону російських військ про пропозицію переговорів, інакше місто штурмуватимуть з усіма наслідками. Я вирішив брати участь у переговорах, щоб уникнути людських жертв і руйнувань у місті, усієї інфраструктури, якої ми ніколи не відновимо", – заявив Мацегора.

Він стверджує, що з ним на переговорах була "начальниця поліції Наталія Шевченко" (на сайті Куп'янської поліції зазначено, що вона є заступницею начальника райвідділку поліції). Водночас уранці в поліції спростовували, що мер Куп'янська разом із поліцією ведуть переговори з окупантами. "Ця інформація не відповідає дійсності. Не зафіксовано жодного факту зради присязі співробітниками поліції", – наголошено в заяві поліції Харківської області.

За словами Мацегори, "чотири дні тому місто покинули всі – СБУ, прокуратура, військкомат, загін тероборони" і залишилися лише мерія та поліція.

Після заяви Мацегори Куп'янська окружна прокуратура Харківської області розпочала кримінальне провадження за ст. 110 (посягання на територіальну цілісність та недоторканність України ) та ч. 1 ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу. Йому загрожує до 15 років ув'язнення. Розслідуванням займатиметься СБУ, повідомив у Telegram голова Харківської обласної державної адміністрації Олег Синєгубов.

"У той час коли наші бійці Збройних сил України героїчно відстоюють кордони, голова Куп'янської громади Харківської області пішов на переговори з ворогом. Наслідки таких дій могли бути непоправними, – написав Синєгубов. – Наша принципова позиція: українські діти підуть лише в українські школи! Ми не віддамо російському ворогові жодної громади Харківської області".

Після того, як заява Мацегори з'явилася в мережі, український поет Сергій Жадан виклав у Facebook номер телефону куп'янського чиновника.

"Друзі, а ось вам на ніч телефон мера міста Куп'янська Мацегори Геннадія Миколайовича. Ще встигнете побажати йому доброї ночі. 095 425 66 80", – написав Жадан.

Мацегора народився 1978 року. Мером Куп'янська він став у листопаді 2020 року. На сайті ЦВК зазначено, що він є висуванцем "Опозиційної платформи За життя".

Контекст:

Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що ціль РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Путін розпочав повномасштабну війну проти України і закликав світ відреагувати.

Президент України Володимир Зеленський уранці 24 лютого оголосив воєнний стан по всій країні, а наприкінці дня – загальну мобілізацію. Він закликав українців не панікувати, "робити все, що потрібно для підтримки Збройних сил України" і пообіцяв, що всім охочим захищати Україну видаватимуть зброю.

За даними Міністерства оборони України станом на 27 лютого, загальні втрати російських окупантів в Україні приблизно 4,3 тис. осіб. Водночас у міністерстві оборони РФ приховували втрати серед особового складу та визнали їх лише на четвертий день війни. Офіційний представник міноборони РФ Ігор Конашенков 27 лютого заявив, що "є загиблі й поранені", але не уточнив їхньої кількості.

Протягом чотирьох днів війни, за даними МВС України, в Україні загинуло 352 мирні жителі, зокрема 14 дітей, поранення дістало 1684 особи.

Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".

Окупаційні війська вже підійшли до Києва. 25 лютого мер столиці Віталій Кличко повідомив, що місто вступило у фазу оборони, у деяких районах лунають постріли та вибухи. Влада закликала киян залишатися у приміщеннях – удома або в укриттях.

Через вторгнення РФ до України західні країни наклали на Росію санкції. Обмеження, зокрема, стосуються великих російських банків та групи наближених до Путіна чиновників та їхніх дітей. Після того як Росія відмовилася припинити агресію проти України, ЄС, США, Великобританія та Канада вирішили включити до списку санкцій самого Путіна. Найближчими днями деякі російські банки від’єднають від SWIFT, готують також санкції проти Центробанку РФ.