Меркель, Макрон і Зеленський закликали РФ відвести війська від кордону України

Меркель узяла участь у переговорах Зеленського і Макрона (ліворуч) у відеоформаті
Фото: president.gov.ua
Федеральна канцлерка Німеччини Ангела Меркель, президент України Володимир Зеленський і президент Франції Еммануель Макрон 16 квітня виступили зі спільною заявою до керівництва Росії. Про це повідомила пресслужба уряду ФРН.

У заяві зазначили, що глави країн розділили побоювання щодо нарощування Росією військової присутності на кордоні з Україною і в незаконно анексованому Криму. Вони закликали до розформування цих підкріплень із метою деескалації ситуації.

"Канцлер і президент Франції підкреслили свою підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Вони наголосили на необхідності повного впровадження Мінських домовленостей з обох сторін і заявили, що Німеччина і Франція продовжать свої зусилля в нормандському форматі", – зазначили в повідомленні.

Лідери ФРН, Франції та України провели тристоронні перемовини, під час яких обговорили ситуацію на Донбасі.

16 квітня Зеленський перебуває з робочим візитом у Парижі.

Під час перебування президента України у Франції Меркель взяла участь у перемовинах із ним і Макроном у відеоформаті.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. людей.

Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території завдяки введенню регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Влада РФ на тлі загострення ситуації оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія протягом трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучили до навчань, які завершать протягом 14 днів.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою протягом останніх років.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За інформацією Білого дому і Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною найбільша із 2014 року.

За даними української розвідки, станом на початок березня біля кордону України РФ розгорнула дві армії військово-повітряних сил і протиповітряної оборони, а також Чорноморський флот загальною чисельністю 89 тис. людей. Стягування російських військ до кордону України, імовірно, закінчиться до 20 квітня, їх кількість може сягнути 110 тис. військовослужбовців.