Тільки в цьому році загинуло 30 українських військових – Зеленський

Зеленський розповів про втрати української армії 2021 року
Фото: depositphotos.com
Після загострення ситуації на Донбасі протягом 2021 року загинуло 30 українських військових, повідомив президент України Володимир Зеленський під час брифінгу в Парижі за підсумками переговорів із президентом Франції Еммануелем Макроном і канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель. Відео брифінгу Офіс президента опублікував у Facebook.

Він зазначив, що режим припинення вогню на сході України діяв "дуже непогано", кількість летальних випадків була обмеженою.

"Але на жаль, десь із другої половини грудня 2020 року, а якщо зовсім точно, то з початку січня ми побачили ускладнення ситуації на окупованій території, збільшення пострілів на контактній лінії. Я розповів про це детально пану Макрону й пані Меркель", – сказав Зеленський.

Він підкреслив, що більшість військовослужбовців загинуло внаслідок прицільного вогню.

"Більшість із них загинула не через "випадкові" постріли, про що кажуть бойовики, якісь представники російської влади. Тому що більшість цих пострілів – це снайперський вогонь, прицільний, є фото й відеодокази. На жаль, на це без сліз чи жаху неможливо дивитися, але всі ці докази є, вони передані українською стороною ОБСЄ згідно з домовленостями", – підкреслив Зеленський.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що з початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку в Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною й в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Влада РФ на тлі загострення ситуації оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія протягом трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершать упродовж 14 днів.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою протягом останніх років.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За інформацією Білого дому й Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною найбільша із 2014 року.

За даними української розвідки, станом на початок березня біля кордону України РФ розгорнула дві армії військово-повітряних сил і протиповітряної оборони, а також Чорноморського флоту загальною чисельністю 89 тис. осіб. Стягування російських військ до кордону України, імовірно, закінчиться до 20 квітня, їх кількість може сягнути 110 тис. військовослужбовців. 

Протягом минулої доби, 15 квітня, на Донбасі зафіксували сім порушень режиму припинення вогню збройними формуваннями Російської Федерації.