"Ми повинні будемо шукати інші шляхи досягнення миру на Донбасі". Кравчук заявив, що Росія й далі блокуватиме переговори
Росія хоче заблокувати процес установлення миру на Донбасі, бо керується загальноглобальним політичним кредо – хоче керувати ситуацією не тільки в Україні, але на території всіх колишніх республік Радянського Союзу. Про це в інтерв'ю виданню "Ліга", опублікованому 10 грудня, повідомив голова української делегації у тристоронній групі щодо врегулювання ситуації на Донбасі, перший президент України Леонід Кравчук.
"Останнім часом відбулися дуже серйозні зміни. Росія не розраховувала, що Туреччина підтримає Азербайджан. Росія не сподівалася, що в Молдові переможе демократична президентка Мая Санду. Росія не розраховувала, що в Білорусі народ не прийме Олександра Лукашенка. І багато інших ситуацій. Україна – само собою, Грузія – само собою. Вірменію фактично втрачено, тому що вірмени образилися на Москву, вона не допомогла їм вирішити питання Карабаху. Ми бачимо, як по всіх швах тріщить колишня система республік Радянського Союзу. І такі "втрати" російської політики є очевидними. Росія хоче втримати ці країни, у даному випадку втримати й Україну. Вона не ставить перед собою завдання піти з України. Вона ставить завдання бути присутньою в Україні. Якщо не прямо і безпосередньо сама, хоча на Донбасі її бачимо, то руками ОРДЛО. Цього вона і сподівається досягти", – зазначив Кравчук.
Він сказав, що не розраховує на те, що поведінка Росії зміниться.
"Вивчивши досконало ці питання ще раз, проаналізувавши все без виключень за весь цей період, я прийшов до висновку: Росія буде й надалі діяти таким чином, і в такому випадку ми повинні будемо шукати інші форми впливу, інші шляхи досягнення миру на Донбасі", – сказав перемовник.
Кравчук вважає, що змінити поведінку Росії зможуть тільки постійний тиск і санкції.
"Лише тиск. Санкції. Нові санкції. Санкції сьогоднішні – це санкції проти окремих осіб, часткові. Це не санкції проти держави. Коли будуть застосовані санкції, і одну з них я вже називав – це відключення Росії від міжнародної системи розрахунків, платіжної системи, – це вже будуть санкції проти всієї Росії. Але є й інші інструменти... Дипломатичний вплив. Росія стає небажаною як агресор, як держава, що порушує міжнародне право... Світ іде шляхом ізоляції Росії", – підкреслив він.
Кравчук нагадав, що президент США Дональд Трамп говорив про необхідність зменшити присутність США в НАТО, він висловив думку, що ймовірний новий президент Сполучених Штатів Джо Байден займатиме прагматичнішу позицію.
"Він розуміє, що Кремль можна зупинити або вплинути на нього силою. Я не кажу – війною, але силою. Економічно, санкціями, дипломатією. Це сила, а не війна. Я думаю, що НАТО в Європі – це одна із сил, із якими Росії доведеться рахуватися", – додав голова української делегації.
2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.