"Ми кожен день виходили на протести з прапором України". Паралімпійська чемпіонка розповіла історію музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова

Лебедєва: Я вірю в перемогу України. Вірю, що наші Збройні сили подолають ворога. І дуже хочу повернутися додому
Фото надала пресслужба Фонду Ріната Ахметова
Легкоатлетка Яна Лебедєва, яка є володаркою срібної медалі на паралімпіаді в Токіо та триразовою переможницею чемпіонату Європи, провела 42 дні у тимчасово окупованому російською армією Херсоні. Свою історію вона розповіла музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

24 лютого Лебедєва разом із чоловіком, багаторазовим призером чемпіонатів України з настільного тенісу, який також, як і його дружина, пересувається на візку, прокинулися від вибухів. Із новин сім'я дізналася про повномасштабне вторгнення.

За словами Лебедєвої, спочатку вони не планували виїжджати.

"Це наш дім, наша земля, наш будинок, який ми багато років облаштовували під себе", – каже вона.

Спортсменка зізнається, що спочатку кожного дня разом із чоловіком брала участь у мирних протестах.

"Ми кожен день виходили на протести з прапором України. Люди проїжджали, сигналили, зупинялися, хтось передавав хліб, їжу", – розповідає вона.

Лебедєва наголошує, що поки Херсоном не почали їздити російські патрулі, люди не боялися брати участь у мирних акціях протесту.

"1 березня повз наш будинок пройшло 136 російських військових з автоматами, гранатометами, кулеметами: ми побачили їх у камеру спостереження", – згадує жінка.

Після того, як стало відомо про злочини російських окупантів у звільнених містах Київської області, подружжя вирішило покинути місто. Лебедєва каже, що виїхати вдалося з другої спроби, спершу до Миколаєва, потім до Одеси.

Лебедєвій вдалося вивезти з окупованого міста свою спортивну форму з українською символікою, два прапори України, один із яких спортсменка брала із собою на всі міжнародні змагання.

"Я вірю в перемогу України. Вірю, що наші Збройні сили подолають ворога. І дуже хочу повернутися додому", – каже вона.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Музей "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова – це наймасшабніший у світі архів розповідей мирних жителів України, які постраждали від війни. Архів музею вже нараховує понад 40 тис. історій.

Розповісти свою історію можна так: написати її на своїй Facebook-сторінці із хештегами #Голоси_Мирних, #розкажіть_свою_історію та запросити друзів і рідних приєднатися; відвідати портал музею та натиснути "Розповісти історію"; зателефонувати на безоплатну гарячу лінію 0-800-509-00.