"Ми влізли в лайно десь по шию. І незрозуміло, що робити". Засновник Gulagu.net опублікував розповідь інсайдера з ФСБ

"Противник мотивований, мотивований жахливо. Рівень ненависті до нас зашкалює", – розповів інсайдер із російських спецслужб
Фото: MFA of Ukraine/ Twitter
Російська "спецоперація" із захоплення України пішла не за планом зокрема й тому, що аналітичні звіти спецслужб, які лягли в її основу, складали для відписки і вони не базувалися на реальному вивченні ситуації у країні. Про це розповів один з інсайдерів зі спецслужб РФ засновнику російського правозахисного проєкту Gulagu.net Володимирові Осєчкіну. Правозахисник зазначив у своєму Facebook, що публікує розповідь без правок та цензури, "бо це пекло".

"Ніколи раніше цей інсайдер Gulagu.net не матюкався, писав коротко і по суті. Але зараз навіть він..." – зазначив Осєчкін.

Співрозмовник зазначив, що тепер через провал бліц-кригу спецслужбу "лають за аналітику", яку писали "від балди", оскільки ніхто зі співробітників не припускав, що йдеться про розрахунки для реальних воєнних дій.

"Нас останнім часом усе сильніше затискали підганяти звіти під вимоги керівництва – я якось торкався цієї теми. Усі ці політконсультанти, політики та їхній почет, команди впливу – усе це творило хаос. Сильний. Найголовніше – ніхто не знав, що буде така війна, це приховували від усіх, – розповів він. – Саме тому в нас тотальний п...здець я навіть не хочу іншого слова добирати".

Розлад у російські сили вніс також розгром підрозділів, підконтрольних главі Чечні Рамзану Кадирову, оскільки кадировські командири вважають, що їх здав хтось зі співробітників ФСБ.

"Кадиров злітає з котушок. Ще й трохи з нами конфлікт не почався: можливо, навіть українці вкинули дезу, що це ми здали шляхи руху кадировських спецпідрозділів у перші дні операції. Їх там накрили на марші дуже страшно, вони ще воювати не почали, а їх просто порозривали в деяких місцях. І пішло-поїхало: це ФСБ злило українцям маршрути. Я такої інформації не маю, на достеменність залишу 1–2% (зовсім відкидати теж не можна)", – наголосив він.

За словами анонімного співробітника російських спецслужб, після провалу бліц-кригу виконати завдання із захоплення України просто неможливо.

"Якби в перші один – три дні захопили Зеленського та представників влади, захопили всі основні будівлі в Києві, дали б їм зачитати наказ про здавання – так, спротив ліг би до мінімальних значень. Теоретично. Але що далі? Навіть за такого ідеального варіанта стояла нерозв'язна проблема: з ким домовлятися? Якщо зносимо [президента України Володимира] Зеленського – добре, з ким підписувати угоди? Якщо із Зеленським, то після його знесення нами ці самі папери нічого не варті. ОПЗЖ відмовилася співпрацювати: [кум Путіна Віктор] Медведчук – боягуз, утік. Є там другий лідер – [співголова ОПЗЖ Юрій] Бойко, але він відмовляється з нами працювати, його навіть свої не зрозуміють. Хотіли Царьова [який утік у РФ у 2014 році] повернути, то проти нього навіть наші, проросійські проти нас налаштувалися. [Експрезидента-втікача Віктора] Януковича повертати? А як? Якщо говоримо, що окупувати не можна, то будь-яку нашу владу там переб'ють за 10 хвилин, як ми вийдемо. Окупувати? А де ми візьмемо стільки людей? Комендатури, військова поліція, контррозвідка, охорона – навіть за мінімального спротиву місцевих нам треба від 500 тис. і більше людей. Окрім системи постачання", – пояснив він ситуацію, в якій опинилося російське керівництво.

Оголосити мобілізацію влада Росії не може, тому що це "підірве ситуацію всередині країни: політичну, економічну, соціальну", до того ж забезпечити постачання такого контингенту, який потрібен для окупації всієї України, неможливо з логістичних міркувань.

"Заженемо багаторазово більший контингент, а що дістанемо? Україна – величезна за територією країна. І зараз рівень ненависті до нас зашкалює. Наші дороги просто не потягнуть за пропускною спроможністю такі каравани постачання – все зупиниться. Й управлінськи не витягнемо, бо хаос. І ці дві причини у нас одночасно випадають, хоча навіть однієї вистачає, щоб усе обламати", – додав співрозмовник.

За його словами, реальної кількості втрат російських військ не знає ніхто, оскільки зникають зі зв'язку цілі великі підрозділи, але загальна сума втрат має бути ближчою до 10 тис. людей без урахування бойовиків "ЛДНР".

"Зараз навіть якщо убити Зеленського, взяти його в полон – нічого вже не зміниться. Там Чечня за рівнем ненависті до нас. І зараз навіть ті, хто був до нас лояльним, виступають проти. Тому що планували нагорі, бо нам казали, що такого варіанта не буде, якщо тільки на нас не нападуть. Тому що пояснювали, що треба створити максимально достеменну загрозу, щоб мирно домовитися на потрібних умовах. Тому що ми із самого початку готували протести усередині України проти Зеленського. Без урахування нашого прямого входження. Вторгнення, якщо простіше. Далі втрати цивільних будуть у геометричній прогресії – і спротив нам теж тільки посилюватиметься. Заходити до міст піхотою вже пробували – із 20 десантних груп тільки одна мала умовний успіх", – повідомив інсайдер.

Умовний "дедлайн" у Росії в цій ситуації є до червня, розповів він.

"Умовний – тому що в червні у нас не залишається економіки, не залишається нічого. Переважно, наступного тижня почнеться перелом в один із боків просто тому, що в такому перенапруженні ситуація бути не може, – зазначило джерело. – Переважно, країна не має виходу. Ось просто немає варіанта можливої перемоги, а поразка – все, припливли взагалі. А противник мотивований, мотивований жахливо. Воювати вміє, командирів середньої ланки там вистачає. Зброя є. Підтримка в них є. Ми просто створимо прецедент людських втрат у світі. І все".

Найбільше у спецслужбах Росії зараз бояться, що для перекриття проблеми з Україною влада знову створить нову: наприклад, "якийсь їб...нутий радник переконає верхи почати конфлікт із Європою з вимогою знизити якісь санкції. Або знижують, або війна".

"Я не знаю, хто придумав "український бліц-криг". Якби нам дали реальні вступні, ми б щонайменше вказали, що початковий план спірний, що треба багато чого перевірити ще раз. Дуже багато. Тепер ми влізли в лайно десь по шию. І незрозуміло, що робити", – заявив він.

Контекст:

Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".

Точна кількість жертв російської агресії наразі невідома. Українська влада повідомляла, що станом на 28 лютого загинуло 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 осіб (новіших даних влада не публікувала). Відомо, що серед загиблих в Україні – 28 дітей. Про втрати серед українських військовослужбовців Зеленський востаннє говорив 25 лютого – за перший день війни, за його інформацією, загинуло 137 військовослужбовців.

Втрати російських окупаційних військ убитими, пораненими та полоненими перевищили 10 тис. осіб, повідомив міністр оборони України Олексій Резніков. Точної кількості полонених не озвучували.

Росія протягом перших днів війни не визнавала, що гинуть її військові, 2 березня визнала загибель 498 російських військовослужбовців.

Президент України Володимир Зеленський говорив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.

27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.

Через вторгнення РФ в Україну західні країни ввели проти Росії санкції, зокрема персональні проти Путіна.

5 березня сторони, що воюють, домовилися про гуманітарні коридори у Волновасі та Маріуполі Донецької області.