Міністерка у справах ветеранів заявила, що готова взяти на поруки ветеранку Фортуну, яку заарештували через схожість із конвоїром "ДНР"
Міністерка у справах ветеранів України Юлія Лапутіна готова взяти на поруки ветеранку Добровольчого українського корпусу "Правий сектор" Вікторію Котеленець (позивний Фортуна). Про це повідомила пресслужба міністерства у Facebook 28 січня.
"Я готова особисто взяти на поруки Вікторію Котеленець", – заявила міністерка.
У пресслужбі зауважили, що від початку російської збройної агресії зростає кількість випадків, коли українські військові "потрапляють у гострі ситуації та потребують адвокації", але в державі "вочевидь не вистачає системних механізмів, орієнтованих на категорію осіб, які захистили Україну і мають у серці підвищене почуття справедливості й гідності".
"Наразі в таких випадках, окрім суспільного тиску і застосування такого гуманного запобіжного заходу, як поручительство в суді, інші дієві механізми в державі досі, на жаль, не запроваджені. Фактично суспільний механізм є, а правового немає. І це створює велику прогалину в можливості прийняття гідного рішення. Саме тому ми наголошуємо на надзвичайній актуальності нашої ініціативи щодо створення інституту ветеранського омбудсмена. Захист захисників і захисниць України – це беззаперечний, базовий принцип європейської держави", – заявила Лапутіна.
Котеленець 31 рік. У 2015–2016 роках вона воювала на Донбасі в лавах ДУК "Правий сектор" і "Української добровольчої армії". У неї двоє дітей (одному – 11 років, іншому – один рік і чотири місяці).
Котеленець заарештували 19 січня в Києві, того ж дня в її квартирі в Донецькій області провели обшук. Слідство вважає, що вона конвоювала так званий парад полонених, який окупанти влаштували в Донецьку 24 серпня 2014 року. Як доказ показують фото білявої жінки поруч з українськими бранцями. Зараз Фортуна перебуває в Лук'янівському СІЗО.
Адвокат Котеленець Віталій Цокур заявив, що в день проведення "параду" Котеленець перебувала у Свердловській області РФ. Він зазначив, що її підозрюють у створенні воєнізованого формування та жорстокому поводженні з полоненими.
24 серпня 2014 року 50 військовополонених вишикували в похідну колону і в супроводі озброєних гвинтівками осіб змусили рухатися по центральній вулиці окупованого Донецька. До того ж під час руху колони військовополоненим завдавали образ і побоїв. Як заявили в Офісі генпрокурора, проведення таких заходів порушує Женевську конвенцію щодо поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року, яка визначає гуманне поводження з ними, гарантує їхній захист. Прокурори Офісу генерального прокурора на початку 2020 року повідомили про підозру в жорстокому поводженні з військовополоненими чотирьох бойовиків "ДНР", які, за версією слідства, брали участь у проведенні "параду".