На відновлення України мають спрямувати всі російські активи, які було заарештовано за кордоном – помічник держсекретаря США

Міжнародні правові механізми дають змогу передати на відновлення України російські активи
Фото: ksf.openukraine.org

США і Європа мають брати приклад Канади й дозволити використовувати заарештовані російські активи для відновлення України. Про це 5 вересня на спеціальній події Київського безпекового форуму, заснованого Фондом Арсенія Яценюка "Відкрий Україну", заявив помічник державного секретаря США з питань міжнародної безпеки й нерозповсюдження у 2005–2006 роках Стівен Рейдмейкер, повідомляє пресслужба фонду.

За його словами, Канада вже відіграє провідну роль у цьому процесі – ухвалила закон, згідно з яким російські активи в цій країні можуть використовувати для допомоги Києву.

"США можуть зробити те саме. Але найбільше російських грошей у Європі. Тому, думаю, американці мусять піти за прикладом Канади, і тоді Європа піде за прикладом Канади і США", – сказав він.

Немає жодних сумнівів, що за нормами міжнародного права країна-агресор РФ має відповісти перед Україною за величезні збитки, завдані внаслідок незаконної воєнної агресії, та має відшкодувати відповідні збитки, вважає Рейдмейкер. Він нагадав, що останнім прикладом такої масштабної агресії у світі було вторгнення Іраку в Кувейт.

"Й Ірак поніс фінансову відповідальність – він за 30 років виплатив компенсацію всім, хто постраждав у Кувейті. Ця компенсація була виплачена з іракських нафтових доходів. Росія є великим експортером нафти, і її доходи від нафти також можуть бути джерелом компенсації [Україні] наступними роками", – вважає американський експерт.

Він також зазначив, що, за оцінками Світового банку, станом на лютий 2023 року Росія завдала Україні збитків на $411 млрд, але відтоді сума зросла.

"Тож у теорії Росія мусить виписати Україні чек принаймні на ці $400 млрд", – додав він, визнавши, однак, що навряд чи держава-агресор сама погодиться на такий крок, проте є правові механізми, які дадуть змогу передати на відновлення України російські активи за кордоном.

Контекст:

Унаслідок війни, яку 24 лютого 2022 року почала Росія, Україна зазнала збитків на суму понад $700 млрд, повідомляв 3 січня 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Згідно з розрахунками Світового банку станом на березень, для повоєнного відновлення й реконструкції Україні необхідно щонайменше $411 млрд.

Україні для швидкого відновлення необхідно щорічно по $50 млрд протягом найближчих п'яти років, повідомляв Європейський банк реконструкції та розвитку.