"Найболючіше питання". Кравчук заявив, що на всеукраїнський референдум потрібно винести обговорення Донбасу і Криму
Голова делегації України в тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі (ТКГ) Леонід Кравчук в ефірі каналу "Україна 24", заявив, що на всеукраїнський референдум потрібно винести питання Донбасу і Криму.
"Найболючішим питанням сьогодні є питання Донбасу і Криму. На жаль, анексія, війна на Донбасі сприймається політичними силами України по-різному. Часто політики, які фактично підтримують кремлівську політику, видають себе за патріотів і проголошують свої пристрасті на різних майданчиках. І народ буквально не може зорієнтуватися в тому плані, а яка ж спільна думка у різних політичних сил, вони розійшлися в корінному питанні. Ідеться про мир і війну, життя і смерть, рідко буває, щоб люди так розходилися. І, можливо, нам потрібно буде винести для того, щоб люди сказали, як має бути організоване життя в тих регіонах, які сьогодні не контролюються Україною, але є українськими територіями", – заявив він.
Кравчук зазначив, що є спільна позиція США, ОБСЄ, Швеції щодо питань України.
"Подивіться, як було сказано і має важливість для можливого формулювання питання на референдум: пошук сталого політичного врегулювання в Україні має відбутися відповідно до принципів міжнародного права, зобов'язань ОБСЄ з повагою до повного суверенітету і територіальної цілісності та незалежності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включно з Кримом і Севастополем", – сказав він.
26 січня Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому закон про проведення референдуму.
Відповідно до закону, всеукраїнський референдум за народною ініціативою може бути проведено на вимогу щонайменше 3 млн громадян України, які мають право голосу. Оголошує проведення референдуму президент своїм указом.
На референдум зможуть виносити тільки чотири групи питань. Вони мають стосуватися затвердження закону про внесення змін до розділів І ("Загальні питання"), ІІІ ("Вибори. Референдум") і XIII ("Внесення змін до Конституції України") Основного закону, питань загальнодержавного значення, зміни території України, втрати чинності закону або окремих його положень.
Не можна виносити на референдум питання, які стосуються податків, бюджету та амністії, спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності країни, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі та які суперечать Конституції України і нормам міжнародного права.
Координаторка громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська вважає, що закон не ідеальний, проте в нього внесли необхідну кількість запобіжників, щоб на обговорення не виносили питань, які можуть завдати шкоди суверенітету України.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією, і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.
Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).