"Нас було 90 людей. 60 загинули у першому штурмі". Двоє полонених в'язнів із ПВК "Вагнер" розповіли про бої в Україні
Про це в інтерв'ю CNN, яке опублікували 12 лютого на сайті американського телеканала, розповіло двоє колишніх бійців російської приватної військової компанії, яких ЗСУ взяли в полон наприкінці 2022 року.
Зазначають, що найманців завербували у в'язниці, де вони відбували покарання, обидва – одружені й мають дітей. Із метою безпеки CNN не розкрив їхніх осіб.
За словами полонених, атаки "першої хвилі" ПВК схожі на дії Першої світової війни.
"Нас було 90 людей. 60 людей загинули в тому першому штурмі, убиті мінометним вогнем. Кілька людей залишилися пораненими", – згадав бій під Білогорівкою Луганської області один із бійців.
Він додав, "якщо одна група зазнає невдачі, відразу вирушає інша", а "якщо другій не вдався [штурм], скеровують іншу групу".
Другий найманець ПВК розповів, що під час атаки в районі Лисичанська Луганської області через закладені там міни з 10 бойовиків "семеро загинули відразу".
Як наголосили ув'язнені, евакуації поранених не було. Водночас найманці не могли відступити без наказу – їх би за це вбили. Один із полонених повідомив, що його командиру наказали ліквідувати тих, хто злякається йти у бій. А "якщо ми не зможемо ліквідувати, нас ліквідують за те, що ми не змогли це зробити", вказав він.
Більшість ув'язнених пішли воювати не через гроші, продовжив боєць ПВК, а тому, що мали значні строки. Але "були й такі, у кого залишалося лише 12 діб, і вони однаково пішли", сказав він.
За словами чоловіків, навчання було коротким і простим – показали, як поводитися зі зброєю. Потрапити в полон для них було майже полегшенням, додали в'язні.
Водночас обидва чоловіки заявили, що хочуть повернутися додому в Росію.
Контекст:
На боці Росії у війні проти України, окрім регулярної армії, воюють приватні військові компанії. Найвідоміша серед них – ПВК "Вагнер", у лавах якої перебувають найманці та завербовані у тюрмах в'язні.
За інформацією Білого дому станом на 22 грудня 2022 року, сили ПВК "Вагнер", відряджені в Україну, становили 50 тис. найманців, із них 10 тис. – контрактники, а ще 40 тис. – завербовані у тюрмах в'язні. Про це пише The Hill.
ЗМІ повідомляли, що участь у вербуванні в'язнів брав особисто засновник ПВК Євген Пригожин, було оприлюднено відео з колонії, де він виступав перед ув'язненими. Пригожин назвав себе "представником" ПВК "Вагнер" і попередив, що шукає найманців для участі у "важкій війні". В'язням він пообіцяв, що до колонії вони "не повернуться в жодному разі". На початку січня 2023 року Пригожин (на думку американського Інституту вивчення війни (ISW) – щоб "прорекламувати" ПВК "Вагнер") заявив, що частину вагнерівців, які воювали в Україні, уже помилували в РФ.
Із 50 тис. російських в'язнів, завербованих ПВК "Вагнер" для участі у війні в Україні, залишилося лише 10 тис. осіб. Інші або загинули, або дезертирували, заявила глава благодійного фонду "Русь сидящая" Ольга Романова 21 січня 2023 року.
The New York Times написала, що кількість могил на кладовищі у станиці Бакинській Краснодарського краю, яке належить ПВК "Вагнер", зросла усемеро за останні два місяці.
У британській розвідці припустили в лютому, що Пригожин перестав вербувати в'язнів у ПВК "Вагнер" через конкуренцію з міноборони РФ.