У НАТО більше немає обмежень щодо розміщення військ у Східній Європі – заступник генсека
Після російського вторгнення в Україну Північноатлантичний альянс більше не пов'язаний зобов'язаннями перед Москвою не розміщувати своїх сил у Східній Європі. Про це заявив заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане в інтерв'ю AFP.
За його словами, акт про відносини між НАТО і Росією, підписаний 1997 року, передбачав заходи, спрямовані на "запобігання будь-якій концентрації звичайних збройних сил", особливо в Центральній та Східній Європі.
Але напавши на Україну та перервавши будь-який діалог з Альянсом, Росія сама анулювала зміст цього акта, наголосив Джоане.
Росіяни "обіцяли не нападати на сусідів, але вони це роблять, і проводити регулярні консультації з НАТО, чого вони не роблять", уточнив заступник генсека.
Він вважає, що документ "просто більше не працює через Росію" і в Альянсу більше немає жодних обмежень для створення "надійної позиції на східному фланзі".
AFT зазначає, що 2017 року НАТО вже розгорнув багатонаціональні бойові групи у країнах Балтії та Польщі, а потім скерував туди підкріплення після російського вторгнення в Україну наприкінці лютого.
Прибалтійські держави наразі хочуть ще більшої присутності НАТО і просять його, зокрема, розвивати бригади, а не дрібніші бойові групи. Очікують, що міністри оборони країн Альянсу на найближчому саміті в червні схвалять це рішення, зазначає агентство.
Контекст:
Колишній заступник верховного головнокомандувача НАТО в Європі генерал Річард Ширрефф вважає, що Захід має бути готовим до ймовірної війни з Росією. Про це він сказав 28 квітня в інтерв'ю ВВС. Водночас Ширрефф не відкидає, що президент Росії Володимир Путін може відреагувати агресивно, але заявив, що ця ескалація необхідна, щоб показати серйозність Заходу.