Німеччина, Італія, Угорщина й Кіпр блокують від'єднання РФ від SWIFT – ЗМІ
Високопоставлені співрозмовники в ЄС повідомили, що в державах-членах стався розкол щодо цього: Польща, Естонія, Латвія та Литва наполягають, щоб SWIFT входив до пакету санкцій, але деякі країни, зокрема Німеччина, "які мають тісніші економічні зв'язки з Росією", виступають проти.
Джерело розповіло, що дискусія триває, але, на його думку, імовірніше, що економічні інтереси переможуть і Росію від SWIFT не від'єднають.
Система SWIFT дає змогу банкам і компаніям обмінюватися фінансовими повідомленнями в усьому світі. Для розрахунків у Росії є інші способи роботи, проте міжнародні трансакції без SWIFT неможливі. Від'єднання від SWIFT завдасть серйозного удару по банках РФ та її здатності вести торгівлю за межами країни, зазначила британська газета Financial Times.
За її даними, прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон "дуже" наполягає на від'єднанні, проте канцлер Німеччини Олаф Шольц попередив, що його країна не підтримає такого кроку.
Лідери ЄС зберуться сьогодні увечері у Брюсселі, щоб обговорити пакет санкцій.
"Неймовірно. Німеччина, Італія, Угорщина й Кіпр блокують рішення про від'єднання Росії від SWIFT. Я очікував Італію, Угорщину й Кіпр. Але Німеччина? Ганебно", – написав у Twitter журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв.
Президент Чехії Мілош Земан, відомий своїми проросійськими заявами у минулому, засудив вторгнення Росії до України й закликав запровадити жорсткі санкції, зокрема від'єднати РФ від SWIFT. Земан заявив, що "необхідно ізолювати божевільного" не лише словами, а й конкретними заходами.
Президент України Володимир Зеленський і глава МЗС Дмитро Кулеба також закликали західні країни від'єднати РФ від SWIFT.
"Я не буду дипломатичним у цій темі. Усі, хто зараз сумнівається, чи треба відключати Росію від SWIFT, мають розуміти, що кров невинних українських чоловіків, жінок та дітей буде і на їхніх руках. Відключіть Росію від SWIFT!" – закликав Кулеба.
Контекст:
Приблизно о 5.00 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про "спеціальну воєнну операцію" російських військ в Україні. Він заявив, що її мета – "демілітаризація та денацифікація України".
Після звернення Путіна в багатьох містах України, зокрема в Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі, почали повідомляти про звуки вибухів.
Приблизно о 5.00 збройні сили Російської Федерації атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктів. За даними радника міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка, Росія застосовує реактивні системи залпового вогню "Град".
Кулеба заявив, що Путін розпочав повномасштабну війну проти України, й закликав світ відреагувати.
Президент України Володимир Зеленський уранці 24 лютого оголосив про введення воєнного стану по всій країні. Верховна Рада затвердила це рішення. Президент закликав українців не панікувати, "робити все, що потрібно, для підтримки Збройних сил України", і пообіцяв, що всім охочим захищати Україну видаватимуть зброю.
В Україні є жертви серед військовослужбовців та цивільних. Але ворог, як наголосив Зеленський, зазнає серйозних втрат. Відомо, що українські сили збили сім російських літаків і кілька вертольотів. Також відомо про захоплених у полон окупантів.
Західні країни обіцяли ввести проти РФ суворі санкції в разі нападу на Україну.