Новинський засудив вторгнення РФ в Україну, але Путіна злочинцем не назвав
"Я вважаю, що 24 лютого Російська Федерація здійснила акт агресії проти України, і це є фактом. В Україні триває війна, гинуть мирні люди, діти, руйнуються міста. Це нічим не можна виправдати. Я – депутат від Маріуполя, де зараз намітилася гуманітарна катастрофа, знищуються цілі селища. Війна – це завжди злочин. Це злочин перед Богом та людьми, перед українським і російським народами", – заявив він.
Водночас Путіна називати злочинцем бізнесмен не захотів.
"У цьому випадку злочинцем людину може назвати лише Міжнародний суд – ні я, ніхто інший. Звичайно, існує спокуса мітингової та патріотичної патетики, гучних та гнівних слів. Але чи наблизять вони настання миру?" – сказав Новинський.
Він запевнив, що не має жодних бізнес-інтересів у Росії, а його підтримка української армії полягає у сплаті податків та наданні гуманітарної допомоги.
"У нинішніх умовах несплата податків, я вважаю, має прирівнюватися до мародерства... Ми організували вантажі із необхідною допомогою: продуктами харчування, медикаментами. Гуманітарний штаб зараз також допомагає біженцям – і не лише в Україні, а й за кордоном, де опинилися сотні тисяч українців", – повідомив бізнесмен.
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація і денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган", завдає авіаударів.
Точна кількість жертв російської агресії наразі невідома. Українська влада повідомляла, що станом на 28 лютого загинуло 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 осіб (новіших даних влада не публікувала). Відомо, що серед загиблих в Україні – 38 дітей. Про втрати серед українських військовослужбовців президент України востаннє говорив 25 лютого – за перший день війни, за його інформацією, загинуло 137 військовослужбовців.
Втрати російських окупантів станом на 7 березня становлять понад 11 тис. осіб убитими, пораненими та полоненими, а також понад 1 тис. одиниць танків, бронемашин, артилерійських систем, РСЗВ та засобів ППО, 46 літаків, 68 вертольотів, 454 автомобілі, три катери, 60 цистерн із пальним та сім оперативно-тактичних безпілотників.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, вимагаючи "притягти Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну, а 3 березня повідомив про початок розслідування.
Через вторгнення РФ в Україну західні країни ввели проти Росії санкції, зокрема персональні проти Путіна. Після введення санкцій у Росії оновилися історичні максимуми падіння курсу рубля щодо євро та долара. Санкційні заходи призвели до обвалення економіки країни-агресора. Санкції мають намір розширювати і надалі.