Офіс генпрокурора України викликав на допит Кадирова. Главу Чечні чекають у Києві 17 листопада
Загалом оприлюднено два документи – українською мовою (.pdf), а також його переклад російською (.pdf).
Зазначено, що Кадиров має прибути до приміщення ОГПУ в Києві 17 листопада о 10.00.
Допит глави Чечні планують як підозрюваного у кримінальному провадженні.
В ОГПУ вказали вісім поважних причин неприбуття Кадирова на виклик. Водночас якщо глава Чечні не з'явиться на допит без поважних причин, то на нього накладають грошове стягнення, а якщо це відбудеться більше ніж двічі, Кадирова можуть оголосити у міжнародний розшук і розпочати спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження.
Наприкінці серпня слідчі СБУ оголосили Кадирову про підозру за трьома статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 437 (планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни); ️ч. 3 ст. 110 (вчинення умисних дій із метою зміни меж території України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, що призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків); ч. 3 ст. 436-2 (виправдання, визнання правомірної збройної агресії РФ проти України).
У СБУ задокументували, що у лютому – березні 2022 року Кадиров особисто керував розробленням і плануванням окремих воєнних операцій на території України, а також віддавав накази.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)
Контекст:
Кадиров є прибічником політики президента РФ Володимира Путіна, зокрема розв'язаної Росією агресивної війни в Україні. Глава Чечні неодноразово робив заяви на підтримку вторгнення РФ, повідомляв про взяття окупантами тих чи інших українських населених пунктів, публічно звертався до керівництва України з пропозиціями щодо капітуляції.
13 березня у мережі з'явився ролик, у якому Кадиров із чеченськими бійцями нібито перебуває в Україні. 14 березня Кадиров опублікував звернення до українців, у якому заявив, що відео нібито було знято у Гостомелі Київської області.
Проте 16 березня журналісти "Української правди" з'ясували, що Кадирова в Україні не було. Під час заяви про приїзд в Україну він перебував у Грозному.
Водночас підпорядковані Кадирову чеченські військові російської армії (також відомі як кадировці) в Україні були з перших днів повномасштабного вторгнення. Вони втратили сотні бійців і 13 березня повернулися до Грозного, повідомило "Радіо Свобода" з посиланням на контррозвідку СБУ.
"Слідство.Інфо" з'ясувало, що кадировці знімали у Маріуполі Донецької області постановні відео, перебуваючи водночас на околицях міста неподалік російського кордону.