Офіс президента повідомив про обмін 45 захисників "Азовсталі", які були в полоні РФ

Усі 45, котрих повернули з полону, – захисники "Азовсталі"
Фото: Фото: Андрій Єрмак / Telegram

6 травня Україна повернула з російського полону 45 військовослужбовців. Про це глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив 6 травня в Telegram.

За його словами, усі військові, які повернулися, – захисники "Азовсталі". Серед них – троє жінок.

"Усі вони – нацгвардійці з підрозділу, створеного дев'ять років тому на азовських берегах. 35 рядових і сержантів, 10 офіцерів. Серед них є воїни, які одружилися під час оборони Маріуполя, на "Азовсталі", – написав Єрмак.

Він зазначив, що додому повернувся воїн, який потрапив у полон удруге. Відбувши в катівнях РФ 2,5 року до широкомасштабного вторгнення, він повернувся в підрозділ і повторно потрапив у полон на "Азовсталі" у 2022 році.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram розповів, що азовцям доведеться пройти лікування та реабілітацію, їм відновлять документи й банківські картки.

"Їхні рідні молилися, вірили і чекали, а невдовзі зможуть обійнятися та усвідомити, що рідні поряд!" – додав він.

5 травня командир полку "Азов" Денис Прокопенко (позивний Редіс), у дев'яту річницю створення підрозділу, опублікував у Facebook звернення, в якому нагадав, що торік "Азов" був в оточенні російських окупантів на "Азовсталі" в Маріуполі Донецької області.

Він підкреслив мету й принципи "Азову": очистити Україну від ворога "на фронті та в тилу", звільнити всіх полонених підрозділу й поховати з почестями всіх полеглих побратимів, "як це прийнято в "Азові".

Контекст:

Останній обмін відбувся 26 квітня, було звільнено 100 українських військових. За даними президента Володимира Зеленського, Україна за період повномасштабного вторгнення звільнила з російського полону під час обмінів 2324 українці.

Найбільший обмін відбувся 21 вересня 2022 року. Тоді з полону звільнили 215 захисників України. Росії віддали кума президента РФ Володимира Путіна Віктора Медведчука і 55 російських військових.

Російська сторона не відповідає на запити України щодо полонених із полку Нацгвардії "Азов". Про це повідомив представник координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими 11 квітня. "Ми можемо хоч щодня вимагати повернення, але це нічого не змінить", – сказав він.

Президент України Володимир Зеленський закликає Росію обмінюватися полоненими у форматі "всіх на всіх".