Окупанти проілюстрували свою пропаганду у Херсоні фотографіями дітей із Київської області. Фотографиня обурена
Пасічник – професійна фотографиня і заробляє, зокрема, продажем своїх робіт на фотостоках. Новина про те, що Росія розпочала повномасштабну війну в Україні, застала сім'ю Пасічник у Боярці під Києвом.
Перші дні війни сім'я залишалася вдома: спали з телефонами в руках, прокидаючись що пів години та читаючи новини, у разі небезпеки йшли в "укриття". Підвалу в будинку не було, тож сидіти доводилося під сходами.
Кілька тижнів Ганна з дітьми провела у Чернівцях, але потім повернулася додому в Боярку. Весь цей час вона займалася фотографією. У середині травня вона зробила фотосесію зі своїм сином Ярославом і його подругою.
Після фотосесії Пасічник виклала знімки на сайт фотобанку Shutterstock. Серед них були дві фотографії – на одній її син Ярослав і його подруга стоять у вишиванках на ріпаковому полі, на другому – сама Ганна обіймає дівчинку на тому самому полі. Також кілька знімків із цієї фотосесії вона опублікувала у своєму Instagram.
Про те, що її фотографії використовують на пропагандистському білборді, Анна дізналася із чату стокерів.
"Почуття були дуже погані. Я ридала, я взагалі не знаю, що мене зупинило: взагалі хотіла свій профіль видалити із цих стоків, більше взагалі нічого спільного з ними не мати. А потім подумала: от я зараз видалю, а якщо потім треба буде доводити, що це мої фотографії..." – каже вона.
За фотографії, які використала для своїх білбордів російська пропаганда, Пасічник отримала по 10 центів – за такою ціною фотографії зі стоків купують власники великих підписок на фотобанки, наприклад, рекламні агентства.
"Але для мене це історія не про гроші. Якби до мене Росія звернулася: мовляв, продайте нам цю фотографію за $100 або за $1 тис., і ми ось таке напишемо, я б не погодилася, у жодному разі", – зазначила фотографиня.
Гнів у Ганни викликав навіть не так факт того, що російська пропаганда без дозволу використала її фото, як те, що вони "зазіхнули на святе".
"Вони (росіяни) не розуміють, що вони на святе зазіхнули. По-перше, це діти наші, за яких ми воюємо, це майбутнє наше. А друге – це вишиванка. У них немає такого, це тільки у нас вишиванка – це просто до мурашок, це наш генетичний код. Коли ти її одягаєш, ти почуваєшся найкрасивішою. А що у Росії? Сарафанчики, кокошники? І то вони в них не ходять", – каже вона.
24 серпня Пасічник опублікувала в Instagram пост, у якому публічно висловилася проти використання її фотографій в окупованому Херсоні.
Після цієї публікації, каже Ганна, їй почали писати жителі окупованого Херсона, які спочатку розлютилися: мовляв, росіяни одягли своїх дітей у наші вишиванки і тепер розповідають, що ми хочемо в Росію.
"Зараз вони мені пишуть: дякую, що ви все це розповіли, тому що нам було дуже гидко це бачити. А тепер ми розуміємо, що вони навіть нічого не фотографували", – каже вона.
26 серпня Пасічник вирішила символічно закінчити цю історію. Вона наділа на Ярослава і його подругу ті самі вишиванки і записала з ними відео.
"Ми – українці! Херсон – це Україна, Донбас – це Україна, Крим – це Україна! Буде тобі, враже, як дитина скаже! Перемога за нами!" – кажуть на цьому записі діти.
Соцмережа цей пост видалила, проте Пасічник перезалила його 28 серпня.
Контекст:
Після нападу на Україну 24 лютого російські окупаційні війська, зокрема, захопили частину території Херсонської області.
Оперативне командування ЗСУ "Південь" повідомило 28 травня, що українські військові перейшли у контрнаступ на півдні. Просування військ у цьому регіоні відбувається повільно, але впевнено, розповіли у командуванні 11 липня.
У Херсонській ОВА поінформували 2 серпня, що ЗСУ звільнили від російських окупантів уже 53 населені пункти в регіоні.
Збройні сили України вивели з ладу кілька мостів, які російські окупанти використовували для поповнення постачання. Навіть якщо росіянам удасться їх відновити, вони залишаться вразливим місцем, вважають у британській розвідці.