Окупанти знову обстріляли науковий центр у Харкові, внаслідок чого повністю знеструмлено ядерну установку

Харківський фізико-технічний інститут вдруге за тиждень зазнав обстрілу
Фото: Vktr "VTMN" Kndrtv / google.com / maps
Увечері 10 березня російські окупанти обстріляли національний науковий центр "Харківський фізико-технічний інститут", де зберігається дослідницька ядерна установка "Джерело нейтронів", повідомила у Facebook Державна інспекція ядерного регулювання України.

За попередньою інформацією, "Джерело нейтронів" повністю знеструмлено, є поверхневі пошкодження будівлі.

Персонал установи намагається отримати додаткову інформацію.

Суспільне повідомило, що приблизно о 21.00 поблизу П'ятихаток (там розташований Харківський фізико-технічний інститут) чули вибухи та бачили пожежу.

Унаслідок обстрілу спалахнули п'ятиповерховий гуртожиток (розташований на сусідній з інститутом вулиці) та електропідстанція, розповіли Суспільному у Державній службі з надзвичайних ситуацій.

За даними ДСНС, у гуртожитку горіло шість кімнат на п'ятому поверсі. Площа пожежі становить 100 м&³2;. За попередньою інформацією, жертв і постраждалих немає.

Це вже другий обстріл установки, попередній був 6 березня. Унаслідок першого обстрілу, як розповіли в Державній інспекції ядерного регулювання, було повністю зруйновано підстанцію РУ-0,4 кВ, пошкоджено кабелі кондиціонерів системи охолодження клістерної галереї лінійного прискорювача електронів, теплотрасу до комплексу будівель та споруд, були поверхневі пошкодження основної будівлі установки та вікна у будівлі насосної та лабораторії ізотопів.

До початку агресії "Джерело нейтронів" було на етапі фізичного пуску, в межах якого активна зона була завантажена свіжим ядерним паливом, повідомили у відомстві. У день вторгнення російської армії, 24 лютого, установку перевели "у глибокий підкритичний стан".

У Державній інспекції ядерного регулювання наголосили, що установка призначена виключно для наукових та прикладних досліджень у галузі ядерної фізики, радіаційного матеріалознавства, біології, хімії та для виробництва медичних радіоізотопів. Про її створення домовилися 2010 року влада України та США, реалізується проєкт за підтримки Аргонської національної лабораторії (США).

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

У Харківській області (зокрема у самому Харкові) йдуть інтенсивні бойові дії з першого дня російського вторгнення, з 24 лютого.

Харківська влада заявила, що не може точно назвати кількість загиблих і постраждалих. За даними поліції, лише з 24 лютого до 4 березня загинуло не менше як 188 осіб, 122 з них   цивільні, поранення дістало 394 особи.

Мер міста Ігор Терехов розповів, що у Харкові внаслідок обстрілів "найглобальніші" руйнування, але пообіцяв, що після війни все буде відновлено "до останнього під'їзду".

Начальник слідчого управління поліції регіону Сергій Болвінов повідомив у Facebook, що станом на 10 березня у Харківській області внаслідок обстрілів пошкоджено або повністю зруйновано 472 будинки, з них у Харкові – 264 багатоповерхових та 109 приватних будинків. Найбільша кількість пошкоджень у Київському, Харківському, Московському районах Харкова та Ізюмі.