"Ось така ціна свободи". Зеленський розповів депутатам Європарламенту про обстріл Харкова російськими окупантами
"Цей ранок був трагічним для всіх нас. Дві крилаті ракети – по Харкову. Місто біля кордону з РФ, там завжди було дуже багато росіян, вони товаришували, були дуже теплі стосунки. Там понад 20 вузів, це місто з найбільшою кількістю університетів у нашій країні, молодь – яскрава, розумна, яка завжди збирається та збиралася на всі свята на найбільшій площі нашої держави – на площі Свободи. І це найбільша площа у Європі. Уявіть собі: зранку дві крилаті ракети – у площу Свободи. Десятки жертв. Ось така ціна свободи", – розповів президент.
Російські окупанти обстріляли Харків сьогодні вранці. За даними держслужби України з надзвичайних ситуацій, у Харківській облдержадміністрації загинуло щонайменше 10 осіб, понад 20 травмовано.
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація і денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".
За даними Міноборони станом на 1 березня, загальні втрати російських окупантів становлять 5,7 тис. осіб. Водночас у міністерстві оборони РФ приховували втрати серед особового складу і визнали їх лише на четвертий день війни, не уточнюючи кількість. Жертвами російської агресії стало 352 мирні жителі, зокрема 16 дітей, поранення дістало 2040 людей.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.