Парламент Нідерландів підтримав створення спецтрибуналу в Гаазі для суду над Путіним. Кулеба відреагував
Більшість депутатів парламенту Нідерландів підтримує створення спеціального міжнародного трибуналу для суду над президентом Володимиром Путіним. Про це 20 жовтня повідомив у Twitter один з ініціаторів резолюції парламенту, депутат від партії D66 Сьйорд Вімер Сьйордсма.
"Більшість у парламенті Нідерландів виступає за створення спеціального трибуналу для розгляду акту агресії Росії проти України. Ми можемо і мусимо притягнути Путіна до відповідальності", – написав Сьйордсма.
Депутат додав, що необхідно завадити Путіну, який "відповідальний за жахливу війну в Україні", залишитися безкарним.
У партії D66, яку представляє Сьйордсма, вважають логічним провести такий трибунал у Гаазі, називаючи його "міжнародним містом світу", повідмило RTL Nieuws. Зазначають, що в Гаазі вже розміщується Міжнародний кримінальний суд, окрім того, раніше спеціальні трибунали в Гаазі успішно ухвалювали вироки воєнним злочинцям, зокрема, трибунал щодо колишньої Югославії засудив до довічного ув'язнення колишнього лідера боснійських сербів Радована Караджича.
За словами Сьйордсми, для судового переслідування Путіна у майбутньому потрібен окремий трибунал. Народний депутат уже охрестив його "путінським трибуналом".
"Бо через Міжнародний кримінальний суд це зараз юридично неможливо. Немає жодного трибуналу, який міг би судити його зараз", – заявив депутат.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба у Twitter відреагував, подякувавши всім членам Палати представників Нідерландів, які підтримали створення спеціального трибуналу у справі про агресію проти України.
"Путін та його оточення мають постати перед судом за скоєння цього злочину. Попит на справедливість і далі зростає", – заявив Кулеба.
Контекст:
За даними Офісу президента України, від початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла в Україні понад 40 тис. воєнних злочинів. Тому українська влада ініціює створення спеціального міжнародного трибуналу. Його мандат обмежуватиметься доказом провини у скоєнні злочину агресії Росії проти України, пояснили в ОПУ.
Необхідність створення спецтрибуналу для РФ підтримали ПАРЄ, Європарламент і парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ.
Україна пропонує покласти в основу майбутнього спецтрибуналу п'ять параметрів, серед них – про статус підсудних. "Офіційний статус підсудного, такий як статус глави держави чи офіційний статус іншої посадової особи держави, не звільнятиме таку особу від індивідуальної кримінальної відповідальності і не пом'якшуватиме покарання", – ідеться у пропозиціях України.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що послам 30 держав 26 вересня презентували проєкт створення міжнародного трибуналу для покарання РФ за злочини проти України.
5 жовтня Зеленський запропонував створити спеціальний трибунал щодо злочинів російської агресії проти України, який доповнить діяльність Міжнародного кримінального суду та інших таких інституцій, які на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів. Раніше український президент неодноразово заявляв про необхідність такого трибуналу.
Верховна Рада України 7 жовтня ухвалила звернення до міжнародних організацій та партнерів, у якому закликала створити спецтрибунал для Росії.
16 жовтня міністри закордонних справ Естонії, Латвії та Литви виступили зі спільною заявою, в якій закликали Євросоюз та його партнерів допомогти Україні у створенні спеціального трибуналу.