"Війна неминуче карається". Зеленський закликав створити трибунал щодо злочину агресії проти України

Зеленський вважає, що спецтрибунал має покарати тих, кого не можуть покарати Міжнародний кримінальний суд та інші інстанції
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський закликав створити спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України. Про це він сказав 4 жовтня під час виступу на конференції La Nuit du Droit ("Ніч закону"), яка відбулася у Парижі (Франція), повідомила пресслужба Офісу президента.

Як зазначив Зеленський, трибунал має покарати тих, кого не можуть покарати Міжнародний кримінальний суд та інші наявні судові інституції світу.

"Усі ви знаєте, як керівництво Росії за брехливими розповідями про державний суверенітет ховається від справедливої відповідальності за скоєне. Нам треба це подолати. Проєкт відповідного міжнародного договору щодо створення спецтрибуналу нещодавно був представлений у Києві дипломатам із країн – наших партнерів. Однак ми пропонуємо цей договір не лише нашим партнерам, а й усім, хто цінує міжнародний правопорядок у світі", – сказав президент.

Зеленський заявив, що коли укладуть договір і створять спецтрибунал щодо російської агресії, то сам факт підготовки обвинувальних актів і видавання ордерів на арешт тих, хто наказав розпочати агресію, буде потужним сигналом іншим потенційним агресорам у світі – "війна неминуче карається".

Він запросив Францію і її Конституційну раду активно приєднатися до переговорів про заснування спецтрибуналу.

Відео: Офіс Президента України / YouTube

Контекст:

"Ніч права" ініціює голова Конституційної ради Франції Лоран Фабіус, конференцію проводять щорічно 4 жовтня на річницю ухвалення французької конституції. Цьогоріч відбулася четверта "Ніч права", у межах якої по всій Франції провели понад 100 різних заходів, присвячених дискусіям на тему "Війна і право".

За даними Офісу президента України, з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла в Україні понад 40 тис. воєнних злочинів. Тому українська влада ініціює створення спеціального міжнародного трибуналу. Його мандат обмежуватиметься доказом провини у скоєнні злочину агресії Росії проти України, пояснили в ОПУ.

Необхідність створення спецтрибуналу для РФ підтримали ПАРЄ, Європарламент і парламентські асамблеї НАТО й ОБСЄ.

Україна пропонує покласти в основу майбутнього спецтрибуналу п'ять параметрів, серед них – про статус підсудних. "Офіційний статус підсудного, такий як статус глави держави чи офіційний статус іншої посадової особи держави, не звільнятиме таку особу від індивідуальної кримінальної відповідальності і не пом'якшуватиме покарання", – ідеться у пропозиціях України.

Послам 30 держав 26 вересня презентували проєкт створення міжнародного трибуналу для покарання РФ за злочини проти України.