Під час обстрілу окупанти влучили в перший енергоблок Запорізької АЕС, пожежники не можуть дістатися місця займання

Рятувальники поки що не почали гасити пожежу на АЕС
Скріншот: Запорізька АЕС / YouTube
Під час обстрілу Запорізької атомної електростанції в місті Енергодар російські військовослужбовці влучили в перший енергоблок. Про це о 2.14 4 березня повідомив у Telegram представник пресслужби Запорізької АЕС Андрій Туз.

"Пожежа на Запорізькій АЕС триває. Вогнеборці не можуть дістатися місця загоряння і ліквідувати наслідки. Розстрілюють упритул! Уже є попадання в перший енергоблок", – сказав він у відеозверненні.

В "Енергоатомі" повідомили, що наразі вітер із боку станції дме в бік південно-східної частини України й у напрямку великих російських міст – Ростова-на-Дону та Краснодара.

За даними "Сьогодні", перший енергоблок, у який влучили окупанти, був на плановому ремонті, але ядерне паливо звідти відвантажити не встигли.

Туз в ефірі телеканала "Рада" повідомив, що увечері 3 березня в Запоріжжя зайшло приблизно 100 одиниць російської техніки, яка попрямувала на промисловий майданчик АЕС.

"Просто зараз тривають обстріли з боку військової техніки прямо по АЕС. Влучають снаряди. Ворожа техніка рухається і стріляє прямо по атомній станції. Видно дим. Я дзвонив колегам, які працюють на енергоблоках, кажуть, що снаряди влучають прямо по блоках, поряд із небезпечним виробництвом", – сказав Туз.

Він повідомив, що на АЕС розташоване сховище відпрацьованого ядерного палива.

"Добре, що воно поки що не потрапило під вогонь ворога. Але це реально дуже небезпечно", – сказав Туз.

Ще 26 лютого радник голови МВС України Вадим Денисенко повідомив, що російські військові підійшли до міста та розмістили "Гради", спрямовані на Енергодар та Запорізьку АЕС.

Голова НАЕК "Енергоатом" Петро Котін розповів, що 2 березня орієнтовно 22 тис. людей прийшли на блокпост на в'їзді до міста і заблокували проїзд російським окупантам. 3 березня російські загарбники знову підійшли до Енергодару, обстріляли його та змогли проникнути до міста. Приблизно о 22.30 мер Енергодара повідомив, що колона ворожої техніки прямує в бік атомної електростанції, у місті чути гучні постріли. Приблизно о 1.40 4 березня влада міста заявила, що окупанти обстрілюють станцію і що там почалася пожежа.

"Енергоатом" звернувся до світової спільноти й попередив, що обстріл енергоблоків Запорізької АЕС із важкої зброї – це "суворе порушення ядерної та радіаційної безпеки найбільшого у Європі ядерного об'єкта, що може призвести до тяжких та трагічних наслідків для всього світу".

Запорізька АЕС розташована в місті Енергодар Запорізької області на березі Каховського водосховища. Будівництво станції розпочали 1981 року. У 19841987 роках було введено в експлуатацію чотири енергоблоки, 1989 року п'ятий, 1995 року шостий. Щорічно станція генерує п'яту частину загальнорічного виробництва електроенергії в Україні, повідомляють на сайті "Енергоатому".

Контекст:

Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. РФ застосовує в Україні, зокрема, реактивні системи залпового вогню "Град" і "Ураган".

У перший день вторгнення окупанти захопили Чорнобильську АЕС у Київській області й узяли в заручники персонал.

Жертвами російської агресії стали, станом на 28 лютого, 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 людей. Станом на 2 березня загинула 21 дитина.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, втрати окупантів станом на 2 березня становили орієнтовно 9000 осіб. Росія офіційно визнала загибель 498 російських військовослужбовців, ще 1597, за даними міністерства оборони РФ на 2 березня, дістали поранення.

Президент України повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.

27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, вимагаючи "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну. До 3 березня позови проти Росії подало вже 40 країн.

У зв'язку з вторгненням в Україну більшість західних країн приєдналися до санкційних заходів щодо Москви. Це спричинило обвал економіки країни-агресора. Санкції мають намір розширювати й надалі.