Підтримка України є єдиним способом захистити Європу – президент Латвії
Левітс відкинув аргументи противників військової допомоги, які вважають, що надання кращої військової техніки Україні може послабити обороноздатність самої Європи і зробити країни Балтії вразливішими. Він наголосив, що краще допомогти Україні зараз, ніж іншим країнам на Заході пізніше.
Президент Латвії прокоментував заяви Москви про те, що Захід своїм рішенням передати Києву бойові танки перетнув "червоні лінії". Він заявив, що Росія сама зробила це, коли почала повномасштабне вторгнення в Україну, яка є суверенною демократичною країною.
За словами Левітса, Росія має побачити, що агресія не може дати їй жодної вигоди. Інакше її ніщо не обмежуватиме, і країна-агресор матиме стимул нападати на інші країни.
"Ми всі в Європі зараз більше думаємо про нашу оборону, тому що в нас є агресивний сусід. Тому, звісно, ми нарощуємо наші оборонні спроможності", – сказав він.
Політик нагадав, що джерелом війни не є ні НАТО, ні Європа, ні Німеччина, ні Латвія, а лише Росія. Тому Захід зобов'язаний боронити свої держави, сказав він.
Контекст:
Першою країною, яка вирішила надати Україні сучасні танки, стала Великобританія. Про це 16 січня оголосив міністр оборони Великобританії Бен Воллес.
11 січня президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Україна отримає німецькі танки Leopard від коаліції союзників, одним з учасників якої є Польща. 22 січня міністр закордонних справ ФРН Анналена Бербок заявила, що Німеччина не перешкоджатиме, якщо Польща захоче передати Україні танки Leopard 2.
25 січня уряд Німеччини ухвалив рішення про надання Україні основних бойових танків Leopard 2. ФРН "на першому етапі" передасть Україні 14 танків. Це частина більшого плану створення двох батальйонів, у кожному з яких буде по 40 танків Leopard 2, зазначив Der Spiegel. ФРН разом із Фінляндією, Іспанією й Нідерландами створять один батальйон танків Leopard 2A6, а Польща й Норвегія – другий батальйон Leopard типу 2А4.
Про надання Україні 31 танка Abrams президент США Джо Байден повідомив увечері 25 січня. У Пентагоні розповіли, що ще входить у пакет допомоги.
Латвія витратила на допомогу Україні 0,93% свого ВВП, заявив Левітс 10 січня. Латвія доправила в Україну зброю й особисте спорядження, безпілотні літальні апарати, сухі пайки, боєприпаси, протитанкову зброю й зенітні ракетні комплекси Stinger.