Пєсков поскаржився, що РФ "ніхто не повідомляв" про повернення в Україну з Туреччини захисників Маріуполя
8 липня президент України Володимир Зеленський повідомив про повернення в Україну з Туреччини, де він перебував із візитом, командира полку Нацгвардії "Азов" Дениса Прокопенка, його заступника Святослава Паламаря, в.о. командира 36-ї окремої бригади морської піхоти Сергія Волинського, командира роти "Азов" Олега Хоменка та командира 12-ї бригади оперативного призначення імені Дмитра Вишневецького Дениса Шлеги.
Пєсков вважає, що Україна і Туреччина порушили умови повернення в межах "наявних домовленостей".
За словами прессекретаря глави Кремля, слова якого наводять пропагандисти, захисники Маріуполя "мали перебувати на території Туреччини до моменту закінчення конфлікту", як у РФ називають своє повномасштабне вторгнення в Україну.
Водночас Пєсков поскаржився "РИА Новости", що про повернення українців в Україну "Росію ніхто не повідомляв".
Увечері 8 липня радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк написав у Twitter, що "Росія не має жодної суб'єктності на міжнародній арені".
"Після 24 червня 2023 року (цього дня в РФ стався заколот Євгена Пригожина, ватажка визнаної у світі злочинною організацією ПВК "Вагнер". – "ГОРДОН") для путінської еліти почався "прекрасний новий світ", у якому її і на зовнішніх ринках, і всередині країни постійно ставитимуть на відоме їй місце", – наголосив він.
Контекст:
Оборона Маріуполя тривала з лютого до травня 2022 року. На заводі "Азовсталь" до середини травня були українські захисники – бійці Національної гвардії, зокрема полку "Азов", співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники та поліцейські. Тоді окупанти захопили майже всю територію Маріуполя і регулярно штурмували "Азовсталь", обстрілювали підприємство та скидали на нього авіабомби.
16 травня Зеленський і Генеральний штаб Збройних сил України повідомили, що з "Азовсталі" почали евакуацію українських військовослужбовців, зокрема важкопоранених. За інформацією Головного управління розвідки Міноборони України, з "Азовсталі" вийшло приблизно 2,5 тис. захисників, станом на кінець травня 2023 року з російського полону повернулося понад 500 із них. Окупанти досі утримують приблизно 700 азовців, повідомили в підрозділі.
Прокопенка, Паламаря, Волинського, Шлегу та Хоменка звільнили з російського полону у вересні 2022 року. Командирів маріупольського гарнізону обміняли в Анкарі. Згідно з домовленостями, вони мали залишатися в Туреччині до кінця війни і перебувати там під протекторатом президента країни Реджепа Ердогана. За словами глави військової розвідки України Кирила Буданова, вони жили "у приватному будинку у пристойних умовах".