Платформа захисту журналістів оголосила Україні кілька попереджень за злочини, скоєні окупантами РФ – Інститут масової інформації

В ІМІ розкритикували платформу захисту журналістів за некоректні попередження Україні
Фото: depositphotos.com

Платформа захисту журналістів оголосила Україні кілька попереджень через злочини, скоєні Росією проти українських та іноземних журналістів і ЗМІ. Водночас до Росії у платформи таких скарг немає. Про це 21 серпня повідомив український Інститут масової інформації (ІМІ).

Платформа захисту журналістів – це орган, створений при Раді Європи, який повідомляє про серйозні загрози безпеці журналістів і свободі ЗМІ в Європі. Від початку заснування цієї платформи міжнародні медійні організації разом зі своїми українськими партнерами розміщували на ній важливі повідомлення, на які активно реагувала українська влада.

У разі правопорушень і загроз платформа може звернутися з попередженнями до органів національної влади тієї чи іншої країни із 46, які входять у Раду Європи, а також до виключених з організації Росії та Білорусі.

Проте, як виявив ІМІ, проаналізувавши скарги до України, зараз на платформі опубліковано попередження, пов'язані зі злочинами Російської Федерації.

Зокрема, у грудні 2019 року організація оголосила Україні попередження через засудження Росією кримськотатарського журналіста Нарімана Мемедемінова до 2,5 років позбавлення волі за нібито обвинувачення в тероризмі.

Окрім того, Україна дістала попередження через незаконні вироки Росії проти кримчан за належність до організації "Хізб ут-Тахрір", яка легально діє в Україні, але визнана "терористичною" в РФ.

Україні оголошують попередження і через численні воєнні злочини РФ проти України після початку повномасштабного вторгнення. Зокрема, саме за Україною закріплено справу журналістки Ірини Данилович, яку окупанти незаконно засудили майже до семи років позбавлення волі і навіть етапували в Росію.

Також попередження Україні видали через журналіста Дмитра Хилюка, який із початку березня 2022 року перебуває в полоні російських військ. Через викрадення журналістки Ірини Левченко в окупованому Мелітополі у травні 2023 року партнери платформи, зокрема Міжнародна і Європейська федерація журналістів, також чомусь надсилають попередження Україні, а не Росії.

"І, зрештою, національні органи влади України чомусь мають відповідати за фактом убивств працівників низки іноземних та українських медіа, скоєних РФ. Зокрема, український фіксер Богдан Бітик загинув від рук російських снайперів", – зазначають в ІМІ.

Інститут масової інформації звернувся до платформи стосовно пояснень щодо логіки, якою керується організація під час оголошення попереджень Україні за фактами злочинів Росії проти ЗМІ, і водночас відсутності будь-яких попереджень для РФ за злочини, безпосередньо скоєні цією державою.

"Ми також вважаємо за необхідне наголосити, що на сайті платформи й у меморандумі Ради Європи з партнерами платформи ніде не вказано, що попередження тій чи іншій країні оголошують за фактами території, на якій скоїли злочини. Тобто навіть якщо злочини або загрози щодо безпеки журналістів і свободи ЗМІ зафіксовано на територіях, які де-юре є українськими, попередження варто оголошувати країні-винуватцю незаконних дій – Росії", – наголосили в інституті.

ІМІ також закликав платформу захисту журналістів до коректного розподілу й маркування попереджень між країнами про правопорушення і загрози медіа.

Контекст:

За даними ІМІ, із 24 лютого 2022 року жертвами російської агресії стало 66 журналістів, із них 10 загинули під час виконання професійних обов'язків.