Плохій: США з історичного, морального та геополітичного поглядів – на боці України
"Наша ситуація не є унікальною в аспекті допомоги. Допомога надзвичайно важлива, але навряд чи ми мали б сьогодні Сполучені Штати Америки без того, щоб Франція підтримала повстання північноамериканських колоній проти Британії. Тобто навряд чи мали б сьогодні Болгарію та Сербію, якби Російська імперія та Англія – щодо Греції – не допомагали звільнитися від османського панування. І так далі, і так далі. Ми тут знову ж таки входимо в досить знайому для історика ситуацію розвалу імперій. І з американського боку... Сполучені Штати Америки були однією з перших колоній, що повстали проти світової імперії – Британської. І ось цей заряд антиколоніалізму, антиімперіалізму – традиційного антиімперіалізму – він залишається у Сполучених Штатах і сьогодні", – сказав він.
На думку історика, "такого настрою" не було з часів Другої світової війни, тому США підтримують Україну.
"Те, що я бачу навколо, – це загалом безпрецедентна солідарність з Україною. У Сполучених Штатах Америки загальне уявлення про цю війну... Фактично такого настрою не було, мабуть, із Другої світової війни. Друга світова війна у США відома як "ґуд вор". Мають на увазі війну, де було дуже чітко і зрозуміло морально та етично, що таке чорне, що таке біле, хто має рацію, а хто не має. І ось ця агресія Росії проти України знову повертає таку зрозумілість, якої давно не було у світі. І США з різних поглядів – з історичного, з огляду на їхню історію, з морального погляду, а також із геополітичного, що дуже важливо, – на боці України", – зазначив Плохій.
Він додав, що незважаючи на те, хто буде наступним лідером США: республіканець чи демократ, підтримка США триватиме. На його думку, "є консенсус на рівні Конгресу, який фактично незалежний від того, хто буде президентом".
"Звісно, можуть бути якісь зміни, зрушення тощо, але США дуже чітко визначилися, що поле битви сьогодні, у сьогоднішньому світі, найважливіше – для США, зокрема, не лише для України – це те, що відбувається сьогодні в Україні", – підсумував історик.
Плохій: В історії залишаються люди, які діють у переломні, головні моменти. На сьогодні це Кравчук та Зеленський. Повна версія інтерв'ю
Контекст:
Від початку повномасштабного вторгнення Росії США надали Україні військову, гуманітарну та пряму економічну допомогу на $25 млрд, заявив президент США Джо Байден 21 вересня.
США надають військову допомогу Україні переважно за системою "президентського скорочення" запасів Пентагону. Окрім того, США допомагають Україні в межах Ініціативи сприяння безпеці України (USAI) у тривалішій перспективі – укладаючи контракти з промисловістю на виробництво зброї.
28 вересня Пентагон у межах USAI оголосив про новий пакет оборонної допомоги на $1,1 млрд, до якого увійде 18 нових установок HIMARS (їх постачання розтягнеться на кілька років).
Байден також підписав закон про фінансування уряду США до 16 грудня, повідомила 30 вересня пресслужба Білого дому. У документ входить допомога Україні на суму приблизно $12,3 млрд.
Окремо у Сполучених Штатах ухвалили закон про лендліз для України, згідно з яким США зможуть позичати або здавати в оренду засоби захисту Україні та іншим країнам Східної Європи. Амбасадорка України у США Оксана Маркарова пояснила, що для оборонної допомоги Україні міноборони США поки що використовує програми безоплатного передавання зброї, а лендліз – це додатковий інструмент, який будуть застосовувати у разі потреби.