Амбасадорка Канади в Україні про "мирний план" Китаю: Будемо спиратися на позиції України

Галадза виділила формулу миру Зеленського
Фото: Embassy of Canada to Ukraine / Facebook
В опублікованому 14 квітня інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" амбасадорка Канади в Україні Лариса Галадза відповіла на запитання, як в Оттаві ставляться до так званого мирного плану Китаю щодо війни Росії проти України.

"Як я розумію, президент [України Володимир] Зеленський готовий до прямої розмови із президентом [КНР] Сі [Цзіньпіном] про мир в Україні. Ми будемо за цим уважно спостерігати й у питанні щодо цього плану будемо спиратися на позиції України", – сказала дипломатка.

Вона наголосила, що саме"формула миру Зеленського "включає в себе елементи сталого і справедливого миру".

"Ці принципи Канада підтримала в резолюції Генеральної асамблеї ООН у лютому. І ми не просто схвалили ці принципи. Ми також наполегливо працювали дипломатично, щоб якомога більше країн світу підтримали ці принципи. І ми будемо невтомно це повторювати", – пояснила Галадза.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

15 листопада 2022 року під час виступу на саміті G20 Зеленський презентував українську формулу миру, до якої входить 10 пунктів. Вона передбачає координацію міжнародних зусиль щодо встановлення ядерної, енергетичної та продовольчої безпеки. Одним із головних положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.

"Це зараз одне з ключових завдань нашої держави – залучити світ до конкретної реалізації пунктів формули миру", – сказав Зеленський 9 грудня. За його словами, Україна відчуває підтримку щодо притягнення Росії до відповідальності за агресію як від держав, так і від міжнародних організацій і правозахисних інституцій.

Контекст:

Росія 2014 року розв'язала війну проти України, анексувавши Крим і частину Донецької й Луганської областей. 2022 року вона розпочала повномасштабну війну проти України, вторгнувшись із різних напрямків, зокрема з Білорусі, яка надала країні-агресору свою територію.

Переговори про закінчення війни Україна та Росія вели на рівні делегацій. У лютому березні відбулося чотири очні раунди (останній – 29 березня в Туреччині). Окрім того, делегації зустрічалися у відеоформаті.

У травні переговорний процес припинили, бо з російського боку немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України.

Росія неодноразово після цього закликала Україну сісти за стіл переговорів, водночас президент Росії Володимир Путін відкидав, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.

Президент України Володимир Зеленський сказав, що не відкидає переговорів із РФ про закінчення війни, але з нинішнім президентом це неможливо. "Ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – заявив він.

24 лютого 2023 року було оприлюднено документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який складається із 12 пунктів. Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а із частиною Київ не погоджується. Водночас планом Зеленський документ не вважає, за його словами, ідеться про "думки" Китаю щодо врегулювання.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що щонайменше один із пунктів документа – пов'язаний із санкціями – не відповідає інтересам України.