Посол розповів, як тривають переговори з Туреччиною щодо розблокування українських портів

Боднар: Росія не хоче розблоковувати українські порти
Фото: Vasyl Bodnar / Twitter
Переговори щодо розблокування українських морських портів для вивезення зерна ведуть по двох треках. Про це повідомив посол України в Туреччині Василь Боднар в інтерв'ю Суспільному, яке вийшло 5 липня.

"Це відбувається таким чином, що двосторонній трек іде Україна – Туреччина та інший двосторонній трек Туреччина – Росія. Перед тим були комунікації по лінії Міністерства закордонних справ, військових, транспортників із росіянами, тепер комунікація з нами відбувається через онлайн-формати, узгоджують позиції, і якщо вийдуть на спільну платформу, тоді вже можна буде говорити про щось серйозне", – сказав він.

Дипломат зазначив, що в українських портах залишаються заблокованими приблизно 20 турецьких кораблів.

"Це порти навколо Одеси та Миколаєва, включно з Чорноморськом, Південним, Ольвією. У сумі десь 20 суден. Усі вони застрягли з початку війни. І це вже оголошував президент [Туреччини Реджеп] Ердоган, що вони готові будуть забрати частину зерна, тобто на вивіз працювати, але тут мова йде більше не про вивіз зерна як такий, а взагалі про налагодження комунікацій морським шляхом. Тому що нам теж треба щось завозити: від продуктів харчування до міндобрив та різних речей, які нам потрібні. Тому тут ширший формат іде обговорення, щоб розблокувати порти, створити можливість безпечного виходу, убезпечити ці кораблі від можливих атак", – заявив посол.

Він зазначив, що в цьому регіоні Росія має перевагу і російські літаки, ракети "можуть фривольно атакувати ці маршрути".

"Тому тут треба створювати механізми як мінімум моніторингу, а як максимум – узагалі залучення певних конвоїв. Як це буде зроблено – це вже буде результат переговорів, але треба забезпечити безпеку – безпеку портів, коридорів, кораблів. А це не так просто. Бо (але це моя думка) Росії не вигідно і вона не хоче розблоковувати ці порти", – заявив Боднар.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Через блокаду РФ портів у Чорному морі зупинився експорт зерна з України. За інформацією Зеленського, у портах зараз заблоковано 22 млн тонн зерна.

Україна та світова спільнота шукають шляхів відновити експорт. Поки що державі разом із міжнародними партнерами вдалося налагодити два наземні альтернативні маршрути постачання продовольства.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш повідомив 27 червня, що існує рамкова угода, згідно з якою зерно за згодою Росії вивозитимуть із трьох підконтрольних Україні портів, зокрема з Одеси. Розміновувати інші порти Україна не буде, зазначив Гутерріш. Судна з українських портів прямуватимуть до Туреччини під наглядом України, Росії, Туреччини та ООН. За словами генсека організації, Україна також задовольнила вимогу РФ про перевірку суден у турецьких водах щодо наявності зброї, перш ніж вони зайдуть у води України.

Як повідомляють на сайті Мінагрополітики, за червень 2022 року Україна експортувала приблизно 1,41 млн тонн зернових культур.