"Постійно складають нові списки". Лубінець розповів, як РФ намагається за допомогою Білорусі приховати депортацію дітей з України
Україна фіксує нову системну проблему, коли росіяни депортують українських дітей через територію Білорусі. Про це розповів уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв'ю "Укрінформ", опублікованому 27 грудня.
"За моєю інформацією, вони постійно складають нові списки дітей, які зараз перебувають на тимчасово окупованій території України, зокрема в Донецькій і Луганській областях, які будуть через територію Білорусі вивезені до РФ. Напевно, в такий спосіб росіяни намагаються максимально закрити інформацію про те, що діти перебувають на території РФ", – сказав він.
На думку Лубінця, для росіян Білорусь є додатковим чинником того, як приховати інформацію щодо депортованих українських дітей.
"Встановлення факту депортації та верифікація дитини – це кропітка робота. Нам треба встановити, хто взяв дітей, звідки, як він їх привіз на територію РФ. А коли це відбувається через територію Білорусі, то як знайти таку інформацію на її території? Максимально складно", – сказав омбудсмен.
Він додав, що зараз на території Білорусі можуть перебувати тисячі українських дітей, але вони там тимчасово, поки їх не вивезуть у РФ.
Контекст:
За даними державного порталу "Діти війни", офіційно Україна змогла підтвердити депортацію 19 546 дітей, повернути вдалося лише 387.
Дитяча омбудсменка України Дар'я Герасимчук заявляла, що, оскільки частина території України опинилася в окупації і влада не має туди доступу, може йтися про кілька сотень тисяч викрадених дітей.
17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна і Львової-Бєлової за незаконну депортацію українських дітей.
27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, в якій депортацію українських дітей назвали геноцидом.
У першій зустрічі міжнародної коаліції країн за повернення українських дітей 8 грудня взяло участь 72 представники інших країн і міжнародних організацій, зокрема – Канади, Катару, Великобританії, США, Норвегії, Нідерландів, Естонії, а також представники моніторингової місії ООН, ЮНІСЕФ, ОБСЄ, Ради Європи, повідомив омбудсмен України Дмитро Лубінець у Facebook. За його словами, "якщо щодня повертати хоча б одну депортовану дитину додому", то "Україні потрібно буде на це понад 55 років".