Зеленський про депортацію українських дітей: РФ свідомо намагається знищити будь-який зв'язок їх з Україною, намагаючись стерти національну ідентичність
Президент України Володимир Зеленський закликав до розширення міжнародної коаліції держав щодо повернення депортованих українських дітей. Про це глава держави сказав 8 грудня під час виступу на першій установчій зустрічі коаліції, відеозапис опубліковано у Facebook ОП.
"Насильницька депортація [країною-агресором РФ] – це один із найцинічніших злочинів цієї війни. Дітей не просто "вивозять" з окупованої території України. Росія свідомо намагається знищити будь-який зв'язок дітей з Україною, з рідними, з близькими. Дітей вчать брехні про Україну і цю війну. Дітей віддають на незаконне усиновлення – навіть тоді, коли вони самі кажуть, що мають близьких тут, в Україні, і намагаються відновити зв'язок зі своїми рідними", – розповів Зеленський.
За його словами, у РФ намагаються стерти національну ідентичність маленьких українців, що свідчить про геноцидну політику Росії щодо України.
"Світ знає, що це злочин Росії щодо українських дітей, щодо наших сімей – не щось безсистемне, а організована робота державної системи Росії – різних її ланок і осіб, починаючи з [президента країни-агресора РФ Володимира] Путіна й закінчуючи всіма тими, хто виконує злочинні накази й руйнує життя, у тому числі дітей", – наголосив Зеленський.
Переконливим свідченням того, що депортація українських дітей не залишиться безкарною, є ордери Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна й російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової, додав президент.
Він зазначив, що в питанні повернення українських дітей велике значення має час.
"Росія сама заявляє про сотні тисяч депортованих українських дітей, яких вона вкрала в Україні й намагається розчинити у своєму бутті. І потрібні максимально швидкі та енергійні дії, щоб повернути всіх цих дітей", – резюмував Зеленський.
На зустрічі презентували декларацію коаліції щодо повернення незаконно депортованих і примусово переміщених українських дітей в Україну, яка є відкритою для приєднання держав і міжнародних організацій, поінформували в ОП.
Контекст:
За даними державного порталу "Діти війни" станом на 27 листопада, офіційно Україна змогла підтвердити депортацію 19 546 дітей, повернути вдалося лише 387.
Дитяча омбудсменка України Дар'я Герасимчук заявляла, що оскільки частина території України опинилася в окупації і влада не має туди доступу, може йтися про кілька сотень тисяч викрадених дітей.
17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна і Львової-Бєлової за незаконну депортацію українських дітей.
27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, в якій депортацію українських дітей названо геноцидом.
У першій зустрічі міжнародної коаліції країн за повернення українських дітей 8 грудня взяли участь 72 представники інших країн і міжнародних організацій, зокрема – Канади, Катару, Великобританії, США, Норвегії, Нідерландів, Естонії, а також представники моніторингової місії ООН, ЮНІСЕФ, ОБСЄ, Ради Європи, повідомив омбудсмен України Дмитро Лубінець у Facebook. За його словами, "якщо щодня повертати хоча б одну депортовану дитину додому", то "Україні потрібно буде на це понад 55 років".