Прем'єрка Фінляндії пояснила свою заяву щодо винищувачів Hornet для України
За словами Марін, Фінляндія має обговорити ймовірне розміщення в Україні знятих з озброєння винищувачів Hornet.
"Чим ми можемо допомогти? Це будуть вирішувати у співпраці з усіма, хто відповідає за зовнішню політику та політику безпеки. Фінляндія не виробила жодної політики щодо цього питання, але я бачу, що у нас є можливість і потенціал для проведення такого обговорення та участі у такій міжнародній спільній роботі", – сказала Марін.
Вона наголосила, що ніхто не обіцяв надати Україні винищувачі Hornet. Однак, за її словами, Україні потрібне важче озброєння для боротьби з Росією, і це питання треба обговорювати зараз.
"Добре, що вдалося домовитися з країнами-партнерами про доправлення танків, і наступне велике питання – винищувачі та протиповітряна оборона загалом", – заявила Марін.
Марін 10 березня відвідала Київ і заявила під час візиту, що питання передання Фінляндією Україні винищувачів можуть обговорювати. Цю заяву у Фінляндії розцінили як необережну, вона викликала обговорення, особливо з боку парламентських партій-конкурентів, пише Yle. Президент країни Саулі Нійністьо ініціював обговорення питання про Hornet із Марін. Видання пише, що надання Hornet Україні, влада Фінляндії, ймовірно, не обговорювала до заяв Марін.
У Фінляндії винищувачі Hornet зніматимуть з озброєння, додає Yle. Видання Helsingin Sanomat повідомляло, що у Фінляндії є 62 літаки McDonnell Douglas F/A-18 Hornet. Їх планують поступово вивести з експлуатації з 2025-го до 2035 року і замінити на нові винищувачі. Фінляндія планує придбати натомість 64 винищувачі F-35. Міністр оборони країни Антті Кайкконен повідомив виданню Iltalehte, що нові винищувачі Фінляндія почне отримувати у 2026 році і до того часу країні для власної оборони будуть потрібні літаки Hornet.
Контекст:
Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу від початку повномасштабної війни, обговорення питання у публічній площині активізували в останні місяці. 20 січня президент України Володимир Зеленський звернувся до учасників восьмого "Рамштайну" із закликом дати Україні винищувачі F-16 і далекобійні ракети. Глава МЗС Дмитро Кулеба 23 січня заявив, що питання передавання Україні бойових літаків "зрушило з мертвої точки".
Виступаючи перед британським парламентом 8 лютого, Зеленський висловив сподівання на створення коаліції, яка надасть Україні бойові літаки. Британський прем'єр-міністр Ріші Сунак попросив главу міноборони Бена Воллеса з'ясувати, які винищувачі Великобританія може передати Україні.
Сунак також оголосив про плани навчання українських пілотів, що зрештою дасть їм змогу опанувати літаки, які відповідають стандартам НАТО. За словами Зеленського, Україна очікує отримати від Великобританії літаки Eurofighter Typhoon.
На пресконференції у Брюсселі 9 лютого Зеленський розповів, що "почув від лідерів деяких держав у Європі" про готовність надавати Україні необхідну зброю, "зокрема літаки".
Глава Пентагону Ллойд Остін заявив 14 лютого за підсумками дев'ятого "Рамштайну", що в нього немає оголошень на тему передавання Україні західних винищувачів. Міністр оборони України Олексій Резніков упевнений, що Україна "точно матиме сучасні літаки".
На початку березня Польща та Словаччина заявили про готовність передати Україні МіГ-29.