Прем'єр Португалії: Статус кандидата у члени ЄС дасть Україні хибні очікування
Він вважає, що кандидатський статус не вирішить актуальних проблем України і може "створити хибні очікування".
В інтерв'ю Кошта побоюється, що довгі суперечки керівників ЄС щодо цього будуть "подарунком" російському президенту Володимирові Путіну.
Необхідно відповісти на надзвичайну ситуацію, у якій зараз перебуває Україна, навіть якщо вона набуде статусу кандидата, "реальні проблеми ще треба вирішити", сказав він.
"Моя мета – домогтися на наступному засіданні Європейської ради чітких зобов'язань щодо термінової підтримки та створити довгострокову платформу для відновлення України. Це мій головний пріоритет. Найважливішими є не юридичні дебати, а практичні кроки", – сказав він Financial Times.
Коментуючи слова Кошти, видання зазначає, що деякі країни ЄС знову показали невпевненість у наданні Києву статусу кандидата. Водночас президент України Володимир Зеленський розглядає шлях до членства в ЄС як гарантію суверенітету України та якір для її відновлення, пише FT.
Контекст:
28 лютого, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу. Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, сподівається на приєднання до блоку за спеціальною процедурою. Після цього президенти Грузії та Молдови також ініціювали вступ цих країн до Євросоюзу за спеціальною процедурою.
Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС. Потім відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, де було ухвалено рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.
Віцепрем'єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина розповіла 9 червня, що три країни Європейського союзу виступають проти надання Україні статусу кандидата на членство у ЄС. Водночас вона не уточнила, про які саме держави йдеться. ЗМІ писали, що Франція, Нідерланди та Австрія є противниками надання Україні статусу кандидата на членство у Євросоюзі в червні.
Канцлер Австрії Карл Негаммер заявив 10 червня, що Австрія підтримає надання Україні статусу кандидата у члени ЄС, якщо його отримають країни Західних Балкан та Молдова. Bloomberg повідомило 9 червня, що проти надання Україні статусу кандидата виступають Данія та Нідерланди, за – більшість країн ЄС, включно з Італією. Німеччина, як пише агентство, заявила, що наслідком саміту лідерів ЄС у червні може стати умовний статус кандидата для України. Глава МЗС Данії зазначив 10 червня, що його країна повністю підтримує європейське прагнення України, але чекає на висновок Єврокомісії.
23–24 червня відбудеться саміт ЄС, на якому розглядатимуть питання надання Україні статусу кандидата у члени Євросоюзу. Bloomberg писало, що на той час (17 червня) Єврокомісія порекомендує надати Україні статус кандидата в члени ЄС "на умовах, пов'язаних із верховенством закону та боротьбою з корупцією".