Припинення підтримки України в цей вирішальний момент для США було б "голом у свої ворота історичного масштабу" – директор ЦРУ
Війна президента країни-агресора РФ Володимира Путіна проти України вже обернулася для Росії провалом на багатьох рівнях, окупанти втратили щонайменше 315 тис. військових і дві третини довоєнного танкового парку. Про це у статті Foreign Affairs заявив директор Центрального розвідувального управління (ЦРУ) США Вільям Бернс.
За його словами, Путін так і не наблизився до своєї стратегічної мети – захопити Київ і підкорити Україну.
Окрім того, повномасштабне вторгнення в Україну підірвало владу Путіна всередині РФ, свідченням чого став заколот ватажка визнаної у світі терористичною організацією ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина у червні 2023 року, наголосив Бернс.
Водночас Путін і далі робить ставку на те, що час на його боці, додав директор ЦРУ.
"Ключ до успіху полягає у збереженні західної допомоги Україні. Менше ніж 5% оборонного бюджету США – відносно скромна інвестиція порівняно зі значною геополітичною віддачею для США й помітною прибутковістю для американської промисловості", – написав Бернс.
На його думку, подальша військова допомога Україні забезпечить їй "сильнішу позицію" в разі ймовірних переговорів із країною-агресором РФ.
Також це дасть шанс забезпечити довгостроковий виграш для України і стратегічний програш для Росії, додав Бернс.
"Для США вийти з конфлікту в цей вирішальний момент і припинити підтримку України було б голом у свої ворота історичного масштабу", – резюмував директор ЦРУ.
Контекст:
США, за даними Пентагону станом на 27 грудня 2023 року, за час роботи адміністрації президента Джо Байдена виділили понад $44,9 млрд на допомогу безпеці України, зокрема $44,2 млрд – від початку повномасштабної війни країни-агресора Росії проти України.
20 жовтня Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні". У Білому домі розраховують, що Конгрес США зможе ухвалити його в січні 2024 року.
Крайній строк, коли Конгрес США може схвалити додаткове фінансування для України, – це кінець січня, інакше затримка вплине на ситуацію на фронті, підкреслив 17 січня глава українського МЗС Дмитро Кулеба.