І далі тиснути на РФ або ізолювати окуповані території. Українці розділилися в думках, як досягти миру на Донбасі – опитування
В українському суспільстві немає єдиної думки про те, як домогтися стабільного миру на Донбасі. Про це свідчать опубліковані 9 червня результати опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова спільно з Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва.
20,3% українців підтримують продовження дипломатичного тиску на Росію й терористичні організації "ДНР" і "ЛНР", а також посилення всіх можливих санкцій проти них.
19,3% опитаних – за зміцнення економічного й військового потенціалу України та повну ізоляцію тимчасово окупованих територій.
12,9% респондентів вважають, що миру на сході країни можна добитися через системну підготовку до боротьби за звільнення окупованих територій. Стільки ж громадян думають, що Україні варто провести прямі переговори з бойовиками "ДНР" і "ЛНР", визнавши їх "законною владою" в ОРДЛО.
7,1% опитаних припускають, що українській владі потрібно вести переговори з керівництвом РФ і йти на поступки, зокрема погоджуючись на автономію для Донбасу й "забуваючи" про повернення окупованого Криму.
3,2% респондентів підтримують проведення переговорів зі згодою на анексію Криму в обмін на повне звільнення Донбасу.
Ще 3,7% українців обрали інший варіант, а 20,5% – не змогли визначитися, у який спосіб можна досягти стабільного миру на сході країни.
Опитування проводили 14–19 травня в усіх регіонах України, за винятком окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму. Усього опитано 2020 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Контекст:
У 2014 році Росія анексувала Крим і почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також в нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.
За агресію щодо України низка країн ввела проти РФ обмежувальні заходи. Зокрема, США неодноразово вводили й розширювали санкції проти Росії. У 2014 році було застосовано перші санкції проти РФ через анексію Криму й російську агресію на Донбасі – деякі з них згодом скасували, але вводили й нові. Щодо Росії також діє кілька санкційних пакетів Євросоюзу. Частина з них пов'язана із зазіханням на територіальну цілісність, незалежність і суверенітет України.