Рада закликала ООН, ЄС і Раду Європи створити спецтрибунал щодо злочину агресії Росії проти України
Відповідний проєкт постанови №8094 на засіданні парламенту 7 жовтня підтримало 283 нардепи, зазначають у картці документа, який опублікували на сайті Ради.
За даними Офісу генпрокурора, українські правоохоронці зареєстрували 37 706 злочинів агресії і воєнних злочинів Росії в Україні та 16 779 злочинів проти нацбезпеки, йдеться у пояснювальній записці до проєкту постанови.
"У магістральній справі щодо агресії РФ 626 підозрюваних – представників військово-політичного керівництва РФ. Це міністри, депутати, військове командування, посадовці, керівники правоохоронних відомств, розпалювачі війни та пропагандисти Кремля. Очевидно, що вчинені злочини не мають залишатися безкарними і потребують міжнародного розгляду та засудження, – зазначають у документі. – Створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України – це фундамент відновлення справедливості та убезпечення всього світу від подібної агресії у майбутньому".
На думку ініціаторів проєкту постанови, необхідність створення трибуналу зумовлена тим, що "наразі немає досконалого механізму, який міг би судити вище політичне і військове керівництво Росії за вчинення злочину агресії проти України".
"Створення спеціального трибуналу закриває цю прогалину", – ідеться у документі.
Контекст:
За даними Офісу президента України, від початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла в Україні понад 40 тис. воєнних злочинів. Тому українська влада ініціює створення спеціального міжнародного трибуналу. Його мандат обмежуватиметься доказом провини у скоєнні злочину агресії Росії проти України, пояснили в ОПУ.
Необхідність створення спецтрибуналу для РФ підтримали ПАРЄ, Європарламент і парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ.
Україна пропонує покласти в основу майбутнього спецтрибуналу п'ять параметрів, серед них – про статус підсудних. "Офіційний статус підсудного, такий як статус глави держави чи офіційний статус іншої посадової особи держави, не звільнятиме таку особу від індивідуальної кримінальної відповідальності і не пом'якшуватиме покарання", – ідеться у пропозиціях України.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що послам 30 держав 26 вересня презентували проєкт створення міжнародного трибуналу для покарання РФ за злочини проти України.
Водночас у МЗС України назвали дві перешкоди для створення трибуналу проти РФ.