Росія офіційно попередила Туреччину, Україну й ООН про згортання "зернового коридору" й відкликання гарантій безпеки судноплавства з 18 липня

МЗС РФ офіційно заявило про вихід країни-окупанта із "зернової угоди" і згортання гуманітарного коридору в Чорному морі
Фото: depositphotos.com
Росія виходить із "зернової ініціативи" й оголошує небезпечним для судноплавства район Чорного моря, де раніше проходив "зерновий коридор". Про це йдеться в заяві міністерства закордонних справ країни-окупанта РФ, яку 17 липня оприлюднила пресслужба відомства.

У МЗС РФ назвали "відвертим саботажем" ситуацію з експортом російських добрив і сільгосппродукції й заявили, що в цих умовах продовження "чорноморської ініціативи, яка не виправдала свого гуманітарного призначення, втрачає сенс".

"Відповідно до пункту Н домовленості російська сторона заперечує проти її подальшого продовження, про що сьогодні було офіційно поінформовано турецьку й українську сторони, а також повідомлено секретаріат ООН", – ідеться в заяві.

Це, як пояснили у МЗС РФ, означає "відкликання гарантій безпеки судноплавства, згортання морського гуманітарного коридору, відновлення режиму тимчасово небезпечного району в північно-західній акваторії Чорного моря й розформування СКЦ (спільний координаційний центр. "ГОРДОН"у Стамбулі".

"Без участі Росії чорноморська ініціатива припиняє своє функціонування з 18 липня", – наголосили там.

Країна-агресор пов'язала поновлення роботи "зернового коридору" з виконанням російських умов.

"Якщо в західних столицях реально дорожать чорноморською ініціативою, то нехай серйозно замисляться над виконанням своїх зобов'язань і реальним вилученням із-під санкцій російських добрив і продовольства. Тільки в разі конкретних результатів, а не обіцянок і запевнень, Росія буде готова розглянути відновлення угоди", – підсумували в МЗС РФ.

17 липня прессекретар президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо буде виконано домовленості, які стосуються інтересів Росії.

Водночас президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що Путін хотів би продовження роботи "зернової угоди".

Контекст:

"Зернову угоду" вже кілька разів продовжували, але Росія неодноразово блокувала роботу "зернового коридору", відмовляючись реєструвати судна і проводити їх інспекцію.

Росія погрожувала, що "зернова угода" припинить своє існування, якщо до 18 травня 2023 року РФ не дістане гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку, і була проти "розширення або нескінченного продовження" угоди. Також РФ вимагає під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісне обслуговування, скасувати обмеження на страхування і зняти заборону на доступ до портів, посилаючись на меморандум Росія – ООН.

У підсумку в травні договір продовжили до 18 липня.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш запропонував Путіну продовжити "зернову угоду" в обмін на під'єднання до міжнародної системи передавання фінансових повідомлень SWIFT дочірньої компанії "Россельхозбанка", стверджують джерела агентства Reuters.

За даними Мінінфраструктури станом на 11 липня, з початку дії "зернової угоди" (1 серпня 2022 року) експортовано понад 33 млн тонн продукції українських аграріїв у 45 країн світу.

Уранці 16 липня з порту Одеси вийшло останнє судно, яке здійснило рейс у межах Чорноморської зернової ініціативи.