Росія перекинула до кордонів України і в анексований Крим 16 батальйонно-тактичних груп – розвідка
"За наявною інформацією, перекидання визначених підрозділів має бути завершене до кінця квітня", – ідеться у відповіді ГУР Міноборони.
Місцями збору військ РФ стали військові полігони "Погоново" (Воронезька область), "Клинці" (Брянська область), "Опук" і "Ангарський" (обидва в анексованому Криму).
За даними української розвідки, перекидання російських військ відбувається вночі залізницею, водночас тактичні знаки й номери на бронетехніці зафарбовують. Попри це ГУР Міноборони встановило всі російські військові частини й підрозділи, які прибули до кордону України, зазначають у повідомленні.
Контекст:
Табір російських військ поблизу кордону з Україною під Воронежем зняли журналісти британського телеканала Sky News. Вони наголошували на тому, що табір простягається приблизно на 2,4 км, його розгортання розпочали наприкінці березня.
Фотографії польового табору російських військ у Воронезькій області раніше опублікували російська група розслідувачів Conflict Intelligence Team (CIT) і журналіст Крістіан Тріберт із New York Times. Розслідувачі дійшли висновку, що диспозиція російських сил "має радше наступальний, ніж оборонний характер". Значна частина техніки, яку відстежили журналісти, належить Центральному військовому округу, тобто до Воронежа вона подолала сотні й тисячі кілометрів.
2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
22 липня 2020 року тристороння контактна група (ТКГ) погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що супротивник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у ТКГ з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявляв, що "перемир'я вже просто немає".
1 квітня в Офісі президента України повідомляли, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Президент України Володимир Зеленський розповів 6 квітня, що від початку дії липневого перемир'я на Донбасі загинуло 28 українських військовослужбовців, із них 23 – від початку поточного року.
Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ і очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною (за оцінками американських посадовців, РФ могла перекинути до кордону приблизно 4 тис. військовослужбовців).
30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявляла, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території за допомогою введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою проягом останніх років. Вона містить загрозливий елемент, якого раніше не було.
Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За даними Білого дому і Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною – найбільша із 2014 року.
Співрозмовники Reuters у Кремлі заявляли, що йдеться про демонстрацію сили, а не про підготовку до широкомасштабних дій. Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес вважає, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації нового президента США Джо Байдена.